enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

AB Süresinde Kadınlar Haklarını öğreniyor

18.03.2017
A+
A-

thi – TTSO AB Bilgi Merkezi tarafından “Avrupa Birliği Sürecinde Kadınlar Haklarını Öğreniyor” başlıklı eğitim gerçekleştirildi.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi’nin düzenlediği, Kadın Erkek Birlikte Sosyal Eşitlik Derneği’nin (KEBSED) desteklediği “Avrupa Birliği Sürecinde Kadınlar Haklarını Öğreniyor” başlıklı eğitim çalışması TTSO Ali Osman Ulusoy Salonu’nda gerçekleştirildi.

Kadınların bilinçlenmesinin önemine dikkat çeken  TTSO AB Bilgi Merkezi Koordinatörü Yakup Karbuz eğitim çalışması için köylerden Trabzon’a gelen kadınlara teşekkür ederek hem Avrupa Birliği bağlamında hem de toplumsal ilerlememiz için kadınların bilinçlenmesinin oldukça önemli olduğunu söyledi.  Bu yöndeki çalışmalarını artırarak devam ettireceklerini kaydetti.

AB sürecinde kadın hakları noktasında kadınların lehine yapılan düzenlemeler hakkında katılımcılara bilgi veren Avukat Bahar Bostan da kadın haklarının yaşama geçebilmesi için öncelikle kadınların sahip oldukları hakları bilmelerinin çok önemli olduğunu ifade etti.  Bostan, “Haklarımızı bilmek kadınları güçlendirir.”dedi. Avukat Bostan şöyle konuştu: “Haklarımızı bilirsek talep edebiliriz. Vatandaşlık bilincimiz gelişir.  Bu konuda Kadınlar kendilerini daima geliştirmelidir” diye konuştu., Bostan daha sonra boşanma sürecindeki kadınların hakları, kadınların miras hakkı, kadınlara verilen avukat desteği, çocuk yaşta zorla evlendirilen kız çocuklarının hakları, şiddet önleme merkezleri konularında katılımcıları bilgilendirdi.Toplantının kapanışında köylerden katılım sağlayan kadınlar eğitimi veren panelitslerle kolkola horon oynadı.

image_pdfPdf Oluşturimage_printYazdır