enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Trabzon iş dünyası turizm sezonunu değerlendirdi

27.07.2022
A+
A-

thi – Trabzon’daki iş dünyası temsilcileri, Trabzon milletvekillerinin de katılımıyla, turizm sezonunun değerlendirildiği bir basın toplantısı düzenledi.

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’ndeki toplantıya AK Parti Trabzon Milletvekilleri Bahar Ayvazoğlu ve Salih Cora, İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Volkan Kantarcı, Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Pehlivan ve Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Ersen Küçük katıldı.

HACISALİHOĞLU: KARADENİZ BÖLGESİ VE ŞEHRİMİZ ÖNEMLİ BİR TURİZM DESTİNASYONU OLDU

Toplantıda Trabzon iş dünyası adına açıklamalarda bulunan TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Karadeniz Bölgesi ve Trabzon’un turizm destinasyonu olarak son yıllarda dikkat çeken bir konuma geldiğini belirterek, “Şehrimizde turizm hareketliliğine bağlı olarak elbette geleceğe dönük yapılması gereken çalışmalar var. Turizm öyle bir konu ki bizler turisti seçecek konumda değiliz. Turist gidecek olduğu ili, destinasyonu seçer. O bölgede mutlu olabileceğini, insanlarla yakın diyalog kurabileceğini, doğal güzellikleri yaşayabileceğini, güvenli seyahat yapabileceğini araştırarak gideceği yere karar verir. Şehrimizin alt yapısının gelişmiş olması, güvenlik açısından da şehrimizin ve bölgemizin, ülkemizin güvenli olması turizmin gelişmesine büyük katkı sağlıyor. Bizler hiçbir zaman din, dil, ırka bakmadan tüm turistlerin bizlerin misafiri olduğu mantığıyla hareket ediyoruz. Bizler sürekli anketler düzenleyerek gidişatı takip ediyoruz. Turistlerin istekleri bizlerin birinci derece önemsediği konudur” dedi.

“ANKETLERDE TURİSTLERİN MEMNUNİYETİNİ GÖRÜYORUZ”

Hacısalihoğlu, turistlerin memnuniyetini artırmaya gayret ettiklerini belirterek, “Elbette denetim şart. Kurumlar olarak elamanlarımızı gönderip denetimleri yapıyoruz. Bu kadar kalabalıkta, yoğun turizmin olduğu durumda dışardan ne kadar denetim yaparsanız yetersiz kalabiliyor. En doğru denetim işverenlerin kendi çalıştırdıkları kişileri denetlemesi. Burada her bir işverenin kendisinin denetçi olması kaydıyla misafirlerimizi daha fazla memnun edeceğimize inanıyoruz. Şehrimizde gerçekten ulaşım konusunda alt yapı konusunda, turistlerin memnuniyetini görüyoruz. Anketler bize bunu gösteriyor. Yeme içme yerleri, dışarıda vakit geçirdikleri yerlerin standartlarının yüksek olduğunu ifade ediyorlar. Geleceğe dönük daha fazla yatırımla, daha fazla kişiyi ağırlama imkânı yaratmalıyız” diye konuştu.

“UÇAK SEFERLERİ ARTIRILMALI”

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, turistlerin Trabzon’un ve bölgenin karayolu imkânlarıyla ilgili olumlu geri dönüşler yaptığını belirterek, “Turistlerin büyük kısmı şehrimize uçakla geliyor. İstanbul üzerinden aktarmalı gelen misafirlerimiz var. Uçak seferi sayısının az olduğu, hava ulaşımının yeterince ihtiyacı karşılamadığı yönünde talepler var. Şehrimize her şeye rağmen gelmeleri bizler açısından memnuniyet verici. İstanbul’dan araç tutarak, şehrimize gelip burada bir kaç gün kalıp dönüyorlar” dedi.

“KONAKLAMA SÜRESİ 7 GÜNDEN 10 GÜNE ÇIKTI”

Hacısalihoğlu, “Geçmişte Körfez ülkelerinden gelen misafirler 7 gün kalıyordu. Şimdi bu süre 9 ve 10 güne çıktı. Bu memnuniyet verici. Ne kadar fazla kalırsalar ekonomimize daha fazla katkı sağlıyorlar. İç hatlarda daha fazla uçak seferi olmasını, buna bağlı olarak da daha fazla turist gelmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Ak Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora ise, uçak seferlerinin artırılması konusuyla ilgili THY yetkilileriyle görüşmeler yaptıklarını vurgulayarak, “Kendilerine Trabzon’daki yoğunluk ve turizm hareketliliğinden bahsettik. Türkiye’de uçak sıkıntısı var. Dışardan uçak siparişi veriyoruz, parasını peşin veriyoruz. Bunun gelmesi süre gerektiriyor. THY filosuna 30 adet uçak eklenecek. Bunlardan bir kısmı da Trabzon’a ayrılacak. Sefer sayılarının yeniden düzenlenmesi yönünde planları olduğunu ifade ettiler” diye konuştu.

image_pdfPdf Oluşturimage_printYazdır