Anasayfa » Haber » Somali Büyükelçisi Mohamed’den Büyükşehir’e Ziyaret

Somali Büyükelçisi Mohamed’den Büyükşehir’e Ziyaret

image_pdfPdf Oluşturimage_printYazdır

thi – Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ataman, Somali Büyükelçisi Jama Abdullahi Mohamed’i ağırladı. Başkan Vekili Ataman, Büyükelçi Mohamed’e Trabzonspor atkısı hediye etti.

Somali Büyükelçisi Jama Abdullahi Mohamed, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ataman’a ziyarette bulundu. Büyükelçi Mohamed’i ağırlayan Başkan Vekili Ataman, ziyaretten memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

BİZİM İÇİN KIYMETLİSİNİZ

Büyükelçi Mohamed’i Trabzon’da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Başkan Vekili Ataman, Somali’nin Türkiye ve Türkler için çok kıymetli bir yer olduğunu vurguladı. Ataman, “Türkiye olarak diğer ülkeler gibi zenginliklerini sömürmek için değil, yoksulluğunu ve insani ihtiyaçlarını karşılamak için Somali ile ilişkiler kuruyoruz. Somali’yi Afrika’daki kardeşlerimiz olarak görüyoruz. Somali’deki olumlu olaylar Türkiye’yi sevindiriyor, olumsuzluklar da negatif etkilerinin hissettiriyor” ifadelerini kullandı.

ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIZ

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin üzerine düşen uluslararası sorumlulukları yerine getirmekten kaçınmayacağını da dile getiren Başkan Vekili Ataman, Somali’de en büyük sorunlardan biri olan su kıtlığı için yardım önerisinde bulundu. Ataman, “Trabzonlu bir iş insanı 700 metreye kadar sondaj makinesi, elemanı ve teçhizatı ile birlikte insani yardım girişiminde bulunmak istiyor. 1 milyar dolar civarında olacak su temini projesi için girişimler başlatmak istiyor. Bu projeyi iş insanımız Müslüman kardeşlerine Allah rızası için yapmak istiyor. Karşılıklı muhatapların irtibata geçirilmesi ile proje çalışmaları başlayabilir” dedi.

TÜRKLERİN VE TÜRKİYE’NİN YERİ AYRI

Sıcak karşılama ve nazik ev sahipliği nedeniyle memnuniyet duyduğunu dile getiren Büyükelçi Mohamed, “Son on yıl içerisinde 8 binden fazla Somalili öğrenci, Türkiye’ye okumaya geldi. Uzun yıllardır Somali ve Türkiye arasında kardeşçe bir ilişki var. 2012 yılında Sayın Cumhurbaşkanı’nın tarihi ziyaretinden sonra Somali’de her şey değişti. Sayın Cumhurbaşkanın o günkü ziyareti adına bir kitap yazıyorum ve 1 sene içerisinde tamamlamayı planlıyorum. Türklerin, özellikle AK Parti hükümetinin Somali halkının kalbinde özel bir yeri var. 15 Temmuz’da kalkışımı reddeden ilk ülkelerden biriyiz” diye konuştu.

TRABZON’DAN YATIRIM BEKLİYORUZ

Büyükelçi Mohamed ayrıca, “Trabzon tarihini okudum. Karadeniz insanının Ortadoğu medeniyeti için ne kadar faydalı olduğunu, Kudüs ve Filistin kadar etkisi olduğunu biliyorum. Somali’deki en büyük limanın işletmesi Trabzonlu firmaya ait. Trabzon’dan enerji, tarım ve deniz ürünleri alanlarında yatırım bekliyoruz” şeklinde konuştu.

TRABZONSPOR ATKISI HEDİYE ETTİ

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ataman, Somali Büyükelçisi Jama Abdullahi Mohamed’e ve beraberinde gelen çocuklarına Trabzonspor atkısı ve çeşitli hediyeler takdim etti. Ziyaret, Başkan Vekili Ataman ve Büyükelçi Mohamed’in hatıra fotoğrafı çektirmesinin ardından sona erdi.

Hakkında TH

TH
E-mail: trabzonhaberinfo@gmail.com
x

Check Also

İhtiyaç Sahibi Öğrencilere Tablet Desteği

Pdf OluşturYazdır thi – Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan ‘Erişimi Olmayan ...

Trabzon’un kurtuluşunun 103. Yıl dönümü

Pdf OluşturYazdır thi – Trabzon’un düşman işgalinden kurtuluşunun 103. yıl dönümü, bugün çeşitli etkinliklerle kutlandı. ...

Kulak kireçlenmesi kadınlarda 2 kat fazla görülüyor

Pdf OluşturYazdırthi – İşitme kaybı ve kulak çınlaması varsa dikkat! Halk arasında “kulak kireçlenmesi” olarak ...

Uzayan Covıd İnme Riskini Artırıyor

Pdf OluşturYazdırthi – Covid-19 enfeksiyonunun vücudumuzdaki etkilerine yönelik bilgilerine her gün bir yenisi ekleniyor. İlk ...

650 bin faydalı böcek ormanları koruyacak

Pdf OluşturYazdır thi – Orman Genel Müdürlüğü (OGM), çoğu zaman orman yangınlarından daha çok tahribata ...