Anasayfa » Sağlık » Kilo Veremiyorsanız Nedeni Hormonlar

Kilo Veremiyorsanız Nedeni Hormonlar

image_pdfPdf Oluşturimage_printYazdır

thi – KİLO VEREMİYORSANIZ NEDENİ HORMONLAR OLABİLİR

İştah ve metabolizma üzerine etkileri nedeni ile bazı hormon hastalıklarında şişmanlama, vücutta yağ dağılımının değişmesi gibi sorunlar yaşanabilir. Liv Hospital Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serpil Salman kilo vermeyi zorlaştıran hormonal sorunları anlattı.

İnsülin direnci: İnsülin kandaki şekerin hücre içine geçişini sağlar. Bu mekanizmada bir sorun varsa, daha fazla insülin salgılanarak kan şekeri ayarlanmaya çalışılır. Bu durumda insülinin yağ metabolizması ile ilgili görevleri abartılı bir şekilde yerine getirilir, karın bölgesinde yağlanma ve kilo artışı görülür. İnsülin direnci olan kişilerin açlığa tahammülü azalır, kolay kilo alıp zor verirler.

Hipotiroidi (Tiroid hormon azlığı): Tiroid hormon düzeyinin azalması kiloya meyil yaratabilir. Çünkü hem metabolizma yavaşlar hem de vücutta su tutulur. Ancak hipotiroid belirgin şişmanlığın ana sebebi değil, mevcut sorunu artıran bir faktör olarak karşımıza çıkar. Aşırı miktarda tiroid hormonu kullanarak kilo vermeye çalışmak kalp ritminde düzensizlik, kemik erimesi gibi oldukça ciddi sorunlara yol açabilir, tercih edilmemelidir.

Menopoz: Vücut yağ dağılımında cinsiyet hormonları da önemlidir. Kadınlarda menopozla birlikte östrojen azalır, bu durum vücuttaki yağın karın bölgesinde yerleşmesine neden olur.  

Cushing sendromu: Kortizol hormonunun aşırı salındığı bir tümör nedeni ile oluşan, karın bölgesinde yağlanma, kol ve bacaklarda incelme gibi birçok belirtinin olduğu nadir bir şişmanlık nedenidir.

Kortizol: İlaç olarak verilen kortizon da vücutta kortizole dönüşerek benzer etki yapabilir. Kortizol vücutta stresle salınan bir hormondur, ama stresin kilo artışına neden olabileceği tartışmalı bir konudur.

Büyüme hormonu: Vücut yağ oranı ve yağ dağılımını belirleyen hormondur. Şişmanlarda büyüme hormonu nispeten düşüktür ama hastalık derecesinde eksikliği yoksa büyüme hormonu tedavi olarak önerilmemelidir.

Hakkında TH

TH
E-mail: trabzonhaberinfo@gmail.com
x

Check Also

Çoklu Uyku Testi

Pdf OluşturYazdır thi – “Çoklu Uyku Testi”, uyku sorunlarının kaynağına iniyor Uyku problemlerinin çoğu, nörolojik ...

Planlı ve doğru turizm için tüm ilçelerin Turizm Master Planları hazırlanmalı

Pdf OluşturYazdır thi – Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Trabzon ...

Trabzonlu firmalar e-ticaret ve e-ihracatta daha fazla yer almalı

Pdf OluşturYazdır thi – Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Türkiye’nin ...

TTSO Özel İpekyolu Müzesi koleksiyonunu genişletmeye devam ediyor

Pdf OluşturYazdır thi – Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) tarafından 2014 yılında kurulan ve ...

TTSO’dan BMC Power’a Trabzon’da işbirliği teklifi

Pdf OluşturYazdır thi – Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, üniversite ...