Anasayfa » Kültür » Bakan Soylu Okul Protokolü İmzası

Bakan Soylu Okul Protokolü İmzası

image_pdfPdf Oluşturimage_printYazdır

Araklı’ya 24 Derslikli 7 milyon TL Maliyetinde İlkokul Hayırsever İşadamı Tarafından Yaptırılıyor

Araklı ilçesine hayırsever işadamları Orhan ve Yüksel Özyurt kardeşler tarafından 24 derslikli ilkokul yapım protokolü Valilikte gerçekleştirildi.

Protokol Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Trabzon Valisi A. Celil Öz, işadamı Orhan ve Yüksel Özyurt kardeşler, İl Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş tarafından imzalandı.

IMG_6033 (Copy)

İmza töreninde bir konuşma yapan Bakan Soylu, “ Burada imzalayacağım protokol benim için en anlamlı protokollerden bir tanesi. Özyurt ailesiyle yaklaşık 50 yıllık kadim bir dostluğumuz söz konusu.

Bu ailelerin ekonomik büyümelerinin hem maddi hem de manevi yansımaları toplumsal rehabilitasyon ve toplumsal dayanışma açısından en önemli adımdır. Araklıyı unutmayan Trabzon’la her daim hem hal olan, kazandıklarının bir bölümünü bulundukları, doydukları yer olarak şehre diğer bir bölümünü de doğdukları ve kendi topraklarının bulunduğu yer olan Araklı ilçesine yatırım olarak sunmaları önemli bir sürecin adıdır. İnşallah yapılan ve yapılacak bu okullarımızda evlatlarımız güzel şekilde okuyacaklar. Devletimize, milletimize ve insanlığa büyük hizmetler bulunacaklardır.

Araklı İlkokul’unun yapılış aşamasının hikâyesine değinen Bakan Soylu”  Bu işin kendisine ait bir hikâyesi de var. Araklı’yı ilk ziyaretim sırasında yapılan bu okulun yüksek okula dönmesi konusunda talep oldu. İlkokul ne olunacak diye düşünüldüğünde de Orhan Özyurt beyi arayarak böyle bir teklif söz konusu bunu gerçekleştirirseniz hem bizler hem de Araklı halkı da memnun olacak dedik. Kendileri de hiçbir hesap ve kitap yapmadan o dakika bu yatırıma evet dediler. Bu konuda kendilerine her daim müteşekkiriz olacağız. Yapılan bu eğitim yatırımı ile birlikte Araklıdaki eğitim seviyesinin bir kademe daha yükseltilmesini ve çocuklarımızın rahat bir ortamda eğitim görmelerini gerçekleştireceğiz. Bu konuda gayretlerinden ötürü hem hayırsever işadamımıza hem valimize hem de Milli Eğitim Müdürümüze  teşekkür etmek istiyorum. İnşallah bu yatırım başka güzel yatırımların önünü açmasına vesile olacaktır” dedi.

Önümüzdeki süreçte başka bir eğitim yatırım olan ikince üniversite yatırımında da değinen Baka Soylu” Orada da Trabzon’a ve memleketimize büyük hizmetler gerçekleştirecek büyük bir üniversitemiz oluşturulacak. Bu üniversitemizin kendi adına tesisleri, binaları yapılacak.   Bu yatırımın hepsini devletle gerçekleştirebiliriz. Ancak böyle bir yatırımın bağışçılarımız ve yatırımcılarımızla birlikte yapmak ilimiz açısından büyük bir kazanımdır. Bir fakültenin bir ilkokulun bir yüksek okulun veya lisenin isminin bu ülkede yetişen insanlar tarafından yapılması gelecek nesillerimize bırakabileceğimiz en önemli erdemdir” dedi.

Orhan ve Yüksel Özyurt kardeşler gibi Trabzon’daki tüm hayırsever tüm iş adamlarımızın şehrimize eğitim alanında büyük hizmetleri ve yatırımları olduğunu söyleyen Vali Öz “  Orhan ve Yüksel Özyurt beyler daha önce Araklı ilçemizde yapmış oldukları 24 derslik okulumuzu bitirdiler. Araklıda yapılan bu okulumuzu ilk etapta ilkokul olarak düşürmüştük. Daha sonra okulun daha kurumsal kimliğiyle daha güçlü bir yapıdaki bir sisteme oturması için bu okulumuzun yüksek okula tahsis edilmesi yönünde ilçe kamuoyunda genel bir kanat oluştu ve bu konuyu bakanımızla paylaştık ve bunun sonucunda, okulu yüksek okula tahsis ettik.

Bunun neticesinde  işte protokolünü imzaladığımız bu ilkokulun yapılacağı Adliyeye tahsil edilen arsadan ifraz ettiğimiz yaklaşık 4 bin metre karelik bir arsayı Milli Eğitim Bakanlığımıza tahsisini sağladık. O süreçte hem Adalet Bakanlığımız hem de Maliye Bakanlığımız gerekli destekleri verdiler ve bu tahsisle birlikte Orhan ve Yüksel Özyurt Kardeşler yeni bir okul yapma konusunda bize desteklerini verdiler. Bu hayırsever iş adamlarımızın yapmış oldukları okulun bugün ki yaklaşık değeri 7 milyon lira civarında.

Bunların yanında  hayırseverlerimizin desteğiyle beraber ilimizde inşaatı devam eden okul derslik  sayısı 106 dır.  Araklıda hem ilkokul hem İmamhatip Okulu, pansiyonu ve diğer kamu yatırımlarımızda devam ediyor. Hayırseverlerimize tarz teşviklerinden ve sunmuş oldukları desteklerden dolayı teşekkür ediyor, bakanımıza da bu süreçte bizlere vermiş oldukları teşvik ve kamu yatırımlarımızın takibi açısından şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

İşadamı Orhan Özyurt da yapmış olduğu konuşmada eğitimci bir aileden geldiklerini ve  bundan dolayı da eğitime yapılan yatırımlarına çok hassas davrandıklarını ifade ederek.” Özellikle Karadenizli işadamlarımız hayır da çok önde gidiyor. Ve bu kapsamda siyasilerimiz bizlere büyük destekler veriyorlar.

Araklıda da eğitim alanına destek amaçlı bir okul yapma imkânımız oldu. Daha sonra yapmış olduğumuz okul yüksek okula dönüşünce bakanımız , valimizin , belediye başkanımız ve kaymakamımızın destekleri neticesinde yeni bir okul yapma imkânı tekrar bizlere nasip oldu. Bundan sonraki süreçlerle de Allah bizlere memleketimizde istikrarlı bir şekildi tekrar böyle hayırları yapmayı nasip etsin” şeklinde konuştu.

 

Hakkında TH

TH
E-mail: trabzonhaberinfo@gmail.com

Cevapla

x

Check Also

Büyükşehir’den Trabzonlulara Bayram Sürprizi

Pdf OluşturYazdırthi – Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Ramazan Bayramı’nda evlerinden çıkamayan hemşehrilerini unutmadı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında ...

Alzheımer ve Parkinson Hastalıkları İçin İki Yeni Mobil Uygulama

Pdf OluşturYazdırthi – Türk ilaç sektörünün lideri Abdi İbrahim, yeni tip koronavirüs salgını sürecinde evinden ...

Başkan Zorluoğlu Olimpiyatlara Hazırlanan Sporcuları Ağırladı

Pdf OluşturYazdırthi – Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Gençlik ve Spor İl Müdürü Birdal ...

Koronavirüsten Korunmak İçin Göz Sağlığınıza Da Dikkat Edin

Pdf OluşturYazdırthi – Dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan koronavirüs, gözlerden de bulaşabiliyor. ...

Moloz’un Çehresi Değişecek

Pdf OluşturYazdırthi – Moloz mevkisinde inşa edilen caminin çevresine Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan ...