Anasayfa » Kültür » Kosova’da önemli bir sempozyum düzenleniyor

Kosova’da önemli bir sempozyum düzenleniyor

image_pdfPdf Oluşturimage_printYazdır

Kosova’da önemli bir sempozyum düzenleniyor

Kültür Bilimleri Akademisi (KÜBAK) Kosova’nın Priştine Üniversitesi ile “Uluslararası Türk Dünyası Kültür Araştırmaları Sempozyu”nu düzenliyor. Dünyaca ünlü isimlerinde içinde bulunduğu 50 akademisyenin Türklük biliminin önemli konularını bilimsel olarak ele alacağı sempozyum 2-4 Haziran 2016 tarihleri arasında Kosova’nın başkenti Priştine’de gerçekleşecek. Türklükle tarihî bağı hiç kopmayan ve çok sayıda Türk’ün yaşadığı Kosova’da yapılacak olan sempozyum ülkede büyük bir ilgiyle bekleniyor. Kosova’da resmî kimliğe sahip Türkçenin farklı yönleriyle birlikte halk biliminin ele alınacağı sempozyuma Karadeniz Teknik Üniversitesinden de bazı isimler katılıyor.

priştine (2) (Copy)

TARİHÎ ÖNEME SAHİP

KÜBAK Başkanı Prof. Dr. Kemal Üçüncü sempozyumun Kosova’da yapılmasının tarihî bir öneme sahip olduğunu belirterek “Balkanlarda Türk kültürünün iki bin yıllık bir tarihsel arka planı var. Bu köklü ortak miras Balkanlarla Anadolu ve Türkistan arasındaki en önemli köprüdür. Balkanlarda Türk kültürü Hunlarla başlar. Balkan Türkçe bir sözcüktür ve bütün Balkan dilerinde böyle söylenir. Çok sonradan Türklerin batıya doğru gelmeleri ve Osmanlı döneminin başlamasıyla birlikte Kosova bir Türk yurdu durumuna gelmiştir. Bugün Kosova’da çok sayıda Türk yaşamakta ve Türkçe birçok kurumda resmî dil olarak görülmektedir.” dedi.

KARADENİZ İÇİN ÖNCÜ

KÜBAK olarak her yıl yurt dışında en az üç uluslararası sempozyumla Türk kültür havzasında olmayı düşündüklerini söyleyen Prof. Dr. Üçüncü şöyle devam etti: “Sempozyum, Karadeniz Bölgesi’ndeki akademik kurumlar ve üniversiteler içinde yurt dışında ilk kez bilimsel toplantı düzenlenmesi açısından öncü bir misyona sahip. Bütün bu çalışmalarımız gönüllülük esasıyla yürüyor. Türk kültürü, tarihi ve dilinin dünü ve bugününü ele alarak yarına taşımayı amaçlıyoruz. Sempozyumun Türk Dünyası’na ve Türklük bilimine büyük kazanımlar getireceğine inanıyor ve kutlu olmasını diliyorum.”

Sempozyumun KÜBAK tarafından internet üzerinden canlı olarak yayımlanacağı da belirtildi.

Hakkında TH

TH
E-mail: trabzonhaberinfo@gmail.com

Cevapla

x

Check Also

AKUT Trabzon’dan AFAD’a ziyaret

Pdf OluşturYazdırthi – AKUT Arama Kurtarma Derneği gönüllüleri, 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 20. Yılı nedeniyle ...

Tüm Türkiye örnek bahçeleri uygularsa fındığın ihracat geliri 6 milyar dolara çıkar

Pdf OluşturYazdırthi – Trabzon Ticaret Borsası tarafından sektörle ilgili kuruluşların katkı ve destekleri ile uygulanan ...

Trabzon ekonomisine değer katanlar ödüllerini aldı

Pdf OluşturYazdırthi –  Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO), Trabzon Ticaret Borsası ve Gelir İdaresi ...

Trabzonspor’un 52. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi

Pdf OluşturYazdırthi – Trabzonspor Kulübünün 52. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla 15 Temmuz Hürriyet ve Şehitler ...

Besin Zehirlenmelerine Karşı Öneriler

Pdf OluşturYazdırthi – Gıda zehirlenmeleri riski yaz aylarında artıyor. Mikroorganizmalar sıcak havalarda çok daha kolay ...