Anasayfa » Haber » Türkiye’nin Girişimci Kadınları Şanlıurfa’da buluştu

Türkiye’nin Girişimci Kadınları Şanlıurfa’da buluştu

image_pdfPdf Oluşturimage_printYazdır

thi – 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Şanlıurfa’da TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katılımıyla Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Buluşmaları etkinliği gerçekleştirildi.

Trabzon İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Nurcan Göç ve Başkan Yardımcısı Zuhal Akyüzlü’nün de katıldığı etkinlikle konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, girişimciliğin geleceğinin kadınların elinde olduğunu belirterek, “Daha zengin bir ülke olmak istiyorsak, daha fazla kadın girişimci çıkarmak zorundayız. Kadınların işgücüne katılma oranı, geçtiğimiz 10 yılda erkeklere göre 4 kat daha hızlı arttı. 10 sene önce 2009’da, tüm girişimciler içinde, kadınların oranı sadece yüzde 6’ydı. Toplam kadın girişimci sayımız tüm ülkede sadece 77 bindi. 10 sene sonra, 2019 itibariyle, toplam kadın girişimci sayımız, 142 bine ulaştı, yani ikiye katladık. Oran olarak da kadınlar yüzde 10’u geçti. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse, erkek girişimci sayısı 10 sene önce 2009’da 1 milyon 130 bindi, şimdiyse 1 milyon 120 bin. Yani bırakın artmayı, azalmış, erkeklerin nefesi tükenmiş” dedi.

Toplumsal cinsiyet kabullerine karşı çıkılması gerektiğinin altını çizen Hisarcıklıoğlu, ‘kadının yeri evidir’ yaklaşımının kabul edilemez olduğunu da sözlerine ekledi.

Hakkında TH

TH
E-mail: trabzonhaberinfo@gmail.com
x

Check Also

Bu Enerji Bizde Var, Sen Lütfen Evde Kal

Pdf OluşturYazdırthi – Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerinde yaklaşık 1,4 milyon aboneye kesintisiz ...

Koronavirüsten korunmada etkili

Pdf OluşturYazdırthi – Oksijenden sonra en önemli hayat kaynağımız olan su, vücudumuz için büyük önem ...

Büyükşehir’de Koronavirüs Mesaisi Hız Kesmiyor

Pdf OluşturYazdırthi – Trabzon Büyükşehir Belediyesi, koronavirüsle mücadele kapsamında yürüttüğü çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Teyakkuz ...

Başkan Zorluoğlu’ndan ‘Hayde Eve’ Çağrısı

Pdf OluşturYazdırthi – Trabzon Büyükşehir Belediyesi, koronavirüse karşı her alanda önlem almaya devam ediyor. Koronavirüs ...

Çanakkale Zaferi eşsiz bir vatan savunmasıdır

Pdf OluşturYazdırthi – Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, 18 Mart ...