Anasayfa » Sağlık » TÜRKİYE İLAÇ ENDÜSTRİSİNİN İHRACAT ATILIMI DEVAM EDİYOR

TÜRKİYE İLAÇ ENDÜSTRİSİNİN İHRACAT ATILIMI DEVAM EDİYOR

image_pdfPdf Oluşturimage_printYazdır

Aralarında, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği üyelerinin de yer aldığı160 ülkeye ihracat gerçekleştiren Türkiye ilaç endüstrisinin 2015 yılı, dış ticaret verileri açıklandı. 2015’te Türkiye toplam ihracatı %8,7 azalırken ilaç ihracatı, %9,8 artarak 939 milyon ABD dolarına ulaştı. İlaç ithalatı ise %2,6 küçülerek 4,6 milyar ABD doları oldu. Böylelikle, ihracatın ithalatı karşılama oranı, 2010-2015 dönemindeki en yüksek oranına erişerek, %20,3 seviyesinde gerçekleşti ve ilaç endüstrisi, cari açığın azalmasına olumlu katkı sağladı.

1454314619_Turgut_Tokgoz_Gorsel (Copy)

Sahip olduğu köklü geçmişi, uzun yıllara dayanan üretim kültürü, yüksek katma değer ve ileri teknolojiye dayanan yapısı, deneyimli insan gücü ile Türkiye’nin önde gelensektörleri arasında yer alan ilaç endüstrisi, ihracatta yakaladığı ivmeyle dikkatleri üzerine çekti.

Türkiye ilaç endüstrisi, son 5 yılda ihracatını %53,4 oranında artırdı, ilaç ithalatı ise %3,5 seviyesinde geriledi. Aynı dönemde, Türkiye toplam ihracatı %26 oranında büyüdü. İhracatı, toplam ihracattan yaklaşık iki kat daha fazla büyüme gösteren ilaç endüstrisinin bu performansında kamunun ve endüstrinin ortak çabası rol oynadı. İlaçta dış ticaret açığı, %11,8 oranında azaldı. İlaç endüstrisinin Türkiye ihracatına katkısı, %0,54’ten %0,65’e yükseldi.

2010 yılında, ihracatı ve Ar-Ge’yi stratejik alanlar olarak belirleyen İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası(İEİS), endüstrinin Ar-Ge yetkinliğini artırarak özellikle biyoteknoloji alanında daha yüksek katma değerli ürünler üretmesine, küresel bir ilaç üreticisi ve ihracatçısı konumuna gelmesineodaklandı. Bu kapsamda İEİS üyesi olan ve olmayan ihracatçı firmaların katılımıyla, 2012 yılında, Türkiye İlaç İhracatçıları Platformu’nu kurdu. 31 üyesi olan Platform, endüstrinin hedef dış pazarlarda tanıtımı ve ihracat olanaklarının artırılmasına yönelik adımlar atıyor.

Koordinasyonunu yürüttükleri Platform adına açıklama yapan İEİS Genel Sekreteri Turgut Tokgöz, ilaç firmalarının ihracat atılımlarına gayretle devam ettiğini, belirtti. Tokgöz,açıklamasında, “İlaç endüstrisine sağlanacak stratejik destekle, endüstri, küresel bir güç olacak ve ülkemizin ihracatına katkısınıartıracaktır.”dedi.

Hakkında TH

TH
E-mail: trabzonhaberinfo@gmail.com

Cevapla

x

Check Also

AKUT Trabzon’dan AFAD’a ziyaret

Pdf OluşturYazdırthi – AKUT Arama Kurtarma Derneği gönüllüleri, 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 20. Yılı nedeniyle ...

Tüm Türkiye örnek bahçeleri uygularsa fındığın ihracat geliri 6 milyar dolara çıkar

Pdf OluşturYazdırthi – Trabzon Ticaret Borsası tarafından sektörle ilgili kuruluşların katkı ve destekleri ile uygulanan ...

Trabzon ekonomisine değer katanlar ödüllerini aldı

Pdf OluşturYazdırthi –  Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO), Trabzon Ticaret Borsası ve Gelir İdaresi ...

Trabzonspor’un 52. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi

Pdf OluşturYazdırthi – Trabzonspor Kulübünün 52. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla 15 Temmuz Hürriyet ve Şehitler ...

Besin Zehirlenmelerine Karşı Öneriler

Pdf OluşturYazdırthi – Gıda zehirlenmeleri riski yaz aylarında artıyor. Mikroorganizmalar sıcak havalarda çok daha kolay ...