Anasayfa » Haber » Turizmin çeşitlendirilmesinde sağlık turizmi önemli yer tutuyor

Turizmin çeşitlendirilmesinde sağlık turizmi önemli yer tutuyor

image_pdfPdf Oluşturimage_printYazdır

thi – Doğu Karadeniz Sağlık Turizmi Derneği tarafından düzenlenen “Turizmin Güçlü Yarınları için Geleceğini Planlayan Gençler” projesinin açılış toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Özcan İlarslan, “Bölgemizde turizmi 12 aya yayma ve çeşitlendirme çalışmaları içinde sağlık turizmi çok önemli bir yer tutuyor” dedi.

Proje açılış toplantısına Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, TTSO Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Özcan İlarslan, ilgili daire müdürleri, turizmciler ve sağlık sektörü temsilcileri katıldı. Doğu Karadeniz Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Mustafa Yılmaz, dünyada ve Türkiye’de son yıllarda pızla yükselen sağlık turizminin önemli bir alternatif turizm çeşidi olduğunu ifade ederek, “Turizm artık sadece eğlence değil. Sağlık turizmi belki de 15 – 20 kat daha fazla katma değer kazandırıyor. Tatil için gelen turistler ortalama 700 dolar harcarken tedavi için gelenlerin ise 7 bin dolar harcadığı bilinmektedir. Bu sektörün dünyada yıllık ticari hacmi yaklaşık 100 milyar dolar. 20 milyonu aşkın insan sağlık turizmi amacıyla başka bir ülkeye seyahat ediyor” dedi. Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen projenin 3 ay süreceğini de vurgulayarak, “Sağlık Turizmine gönüllü yaklaşık 60 genç ve Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı değişik hastanelerde idareci ve çalışan pozisyonunda kişilerle uzman hocalarımız nezdinde çeşitli derslerimiz olacak” diye konuştu.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Özcan İlarslan ise, bölgemizde turizmi 12 aya yayma ve çeşitlendirme çalışmaları içinde sağlık turizminin çok önemli bir yer tuttuğunu ifade ederek, “Trabzon bölgenin aynı zamanda sağlık merkezi. Buradaki sağlık tesislerini ve yetişmiş kişileri, sağlık turizmine yönlendirebilirsek, gerçekten kişi başına sağlanacak katma değer çok yukarılara çıkacaktır. Bizler de TTSO olarak turizmin çeşitlendirilmesi çalışmalarına önem veriyor ve destekliyoruz” diye konuştu.Diğer açılış konuşmalarının ardından moderatörlüğünü KTÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nden Doç. Dr. Tamer Tüzüner’in yaptığı “Sağlık Turizmi, Sağlık Turizminde Aracılık Hizmetleri – Pazarlama” paneli gerçekleştirildi. Panelde konuşmacı olarak Trabzon İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta, Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu, Atılım Üniversitesi’nden Prof. Dr. Dilaver Tengilimoğlu ve Sağlık Turizmi Aracılık Hizmetleri ve Pazarlama Şirketi’nden Somer Arıca yer aldı.

Hakkında TH

TH
E-mail: trabzonhaberinfo@gmail.com
x

Check Also

Bakan Albayrak: Faizleri ve enflasyonu tek haneli rakamlara indireceğiz

Pdf OluşturYazdırthi – Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) ...

Çay Yolu, Türk Çayını Avrupa’ya tanıtıyor

Pdf OluşturYazdırthi – Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülen Avrupa Birliği destekli Çay Yolu ...

Şinik OSB Müteşebbis Heyet Toplantısı yapıldı

Pdf OluşturYazdırthi – Şinik (Akçaabat) Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Toplantısı, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ...

Beyin sağlığınızı, doğru beslenerek koruyun

Pdf OluşturYazdırthi – Beslenme; anne karnından, yaşlılığa kadar hayatın her döneminde büyük önem taşıyor. Hastalıkların ...

DOĞRU BESLENEN VE NEFES ALAN ÇOCUKLAR SAĞLIKLI BÜYÜYOR

Pdf OluşturYazdırthi – Çocuklara özel uyku ve beslenme tüyoları… Sağlıklı bir yaşam tüm bireylerin beklentisi. ...