enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

TTSO da Macaristan ile Trabzon işbirliği

22.10.2020
A+
A-

thi – Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, Trabzon ticaret ve Sanayi Odası’nı (TTSO) ziyaret ederek Başkan M. Suat Hacısalihoğlu ile ikili işbirliği konularında bir görüşme gerçekleştirdi.

Macaristan’ın İstanbul Başkonsolosu Laszlo Keller ve Trabzon Fahri Konsolosu Umut Durbakayım’ın de yer aldığı ziyarette, TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Büyükelçi Matis’e Trabzon’un tarihi, ticari ve kültürel geçmişi hakkında detaylı bilgiler verdi. Trabzon’daki yatırım olanakları ve işbirliği imkanlarıyla ilgili de görüşlerini açıklayan Başkan Hacısalihoğlu, “Macaristan’ın Zigetvar kenti ile Trabzon kardeş şehir. Kanuni Sultan Süleyman Trabzon’da doğdu ve Zigetvar’da yaşamını yitirdi. Bu açıdan Trabzon ve Macaristan’ın özel bir bağı var. Bir dönem ikili ilişkiler çok yoğun biçimde yaşandı. Bu ilişkileri tekrar hareketlendirmeyi istiyoruz. Pandemi sürecinde video konferans yöntemiyle görüşmelere başlayabilir, ardından karşılıklı ziyaretlerle işbirliğini geliştirebiliriz. Trabzonlu işadamlarının geniş bir coğrafyada yatırımları var ve Macaristan’da özellikle tarım konusunda gelişmeye çok açık bir ülke” dedi.

Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matis ise özellikle turizm ve tarım başta olmak üzere Macaristan ile Trabzon arasında işbirliğini geliştirmeyi amaçladıklarını vurgulayarak, “Gerçekten tarihi kökleri çok eskiye dayanan bir ilişkimiz var. Bunu tekrar hareketlendirmek için üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız” diye konuştu.

Büyükelçi Matis, ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı TTSO Özel İpekyolu Müzesi’ni de gezerek eserler hakkında Başkan Hacısalihoğlu’ndan detaylı bilgi aldı.

image_pdfPdf Oluşturimage_printYazdır