Anasayfa » Haber » Trabzonda Kaçak Konaklmaya Karşı Kamu-Özel Sektör İş Birliği

Trabzonda Kaçak Konaklmaya Karşı Kamu-Özel Sektör İş Birliği

image_pdfPdf Oluşturimage_printYazdır

thi – TRABZONDA KAÇAK KONAKLMAYA KARŞI KAMU-ÖZEL SEKTÖR İŞ BİRLİĞİ

Trabzon Turizm Platformu, Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği (KATİD), Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) ve Türkiye Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD); kaçak işletmelere karşı Trabzon Valiliği’ne giderek başvuruda bulundu.

Türkiye’ye örnek olacak çalışma!

Temmuz 2020’de küresel pandemi sürecinin turizm sektörü üzerindeki etkilerini ortaya koymak ve Kamu Özel Sektör ile Sivil Toplum Kuruluşları arasındaki etkin iş birliği geliştirmek amacıyla bir araya gelen turizm sektör paydaşları, kayıt dışı turizm faaliyetlerinin boyutunu ortaya çıkardı.

Kaçak işletme tespitinde anahtar; işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı

Sektör paydaşları adına açıklama yapan İstanbul Barosu avukatlarından Begüm Gürel, mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde turistik amaçlı konaklama faaliyetleri gerçekleştirmek isteyen bir yatırımcının, mahalli idarelerden ana faaliyet konusu konaklama (apart, otel, pansiyon vb.) olan işyeri açma ve çalıştırma ruhsatını almak zorunda olduğunu belirtti.

26.11.2013 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan ‘’günübirlik kiralanan yerler’’ konulu genelge gereğince; apart, öğrenci yurdu, rezidans, günübirlik kiralık daire gibi yerlerin 25902 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren işyeri açma ve çalıştırma ruhsatlarına ilişkin yönetmelik hükümlerine tabii oldukları aşikardır. Bu bağlamda kayıt dışı konaklama tesislerinin tespitinde ortak kriter, işyeri açma ve çalıştırma ruhsatının bulunmasıdır.

Trabzon’da ruhsatsız yatak sayısı, ruhsatlı yatak sayısını geçti!

Aylar süren çalışmalar neticesinde elde edilen verilere göre Trabzon il sınırları içerisinde kaçak faaliyet gösteren 1.427 günübirlik kiralık daire ve villa, 434 otel, apart otel ve rezidans tespit edildi. Halihazırda ruhsatlı bir şekilde faaliyetlerine devam eden 295 tesisin yatak kapasitesi 20.000 iken kaçak faaliyet gösteren tesislerin yatak kapasitesi ise 28.482’ye ulaştı.

Yıllık 280 Milyon dolar buharlaşıyor!

2019 yılında Trabzon’a gelen her 3 turistten 2’sinin kaçak tesislerde konakladığı bilgisine ulaştıklarını belirten Avukat Begüm Gürel; ekonomik kaybın yıllık 280 Milyon doları bulduğunu, bölge ekonomisinde önemli bir yere sahip turizm endüstrisinin bu denli büyük kayıplar karşısında ayakta duracak gücünün kalmadığını ve bu sebeple hukuki mücadelenin kaçınılmaz bir yol olduğunu vurguladı.

Trabzon Valiliği koordinasyonunda kayıt dışı işletmelere karşı yürütülecek olan mücadele kapsamında Trabzonlu turizmcileri temsilen, kaçak konaklama işletmelerine karşı gerekli idari işlemlerin yapılması adına Valiliğe şikayet dilekçeleri sunuldu. Sürece ilişkin değerlendirmelerde bulunan Avukat Begüm Gürel; ‘’ Dilekçelerimizi sunduk, takibi noktasında da sonuna kadar gideceğimizi buradan kamuoyu ile paylaşmak isterim. Ayrıca bizlere desteğini esirgemeyen Trabzon Valimiz Sayın İsmail Ustaoğlu’na, Büyükşehir ve İlçe Belediyelerimize temsil ettiğim turizm paydaşları adına teşekkür ederim. Başlattığımız mücadele Türkiye’ye örnek olacak niteliktedir.’’ Dedi.

Hakkında TH

TH
E-mail: trabzonhaberinfo@gmail.com
x

Check Also

Tarımsal Üretim için Borsa-Belediye İşbirliği

Pdf OluşturYazdırthi – Trabzon’un Ortahisar Belediye meclisinde gurubu bulunan partilerin temsilcilerinden oluşan Tarım ve Hayvancılık ...

Tarihi Avrasya Pazarı Projesi İçin İmzalar Atıldı

Pdf OluşturYazdır thi – Trabzon için önemli bir yere sahip, tarihi Avrasya Pazarı Projesi için ...

Şinik (Akçaabat) OSB Müteşebbis Heyet toplantısı yapıldı

Pdf OluşturYazdırthi -Şinik (Akçaabat) Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet toplantısı Trabzon Valiliği’nde gerçekleştirildi. Trabzon Valisi ...

Büyükşehir’in 2020 Yılı Faaliyet Raporu Oy Birliği İle Kabul Edildi

Pdf OluşturYazdır thi – Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi nisan ayı 3’üncü oturumu, Büyükşehir Belediye Başkanı ...

Slovenya pazarına giriş ve yatırım fırsatları TTSO üyelerine anlatıldı

Pdf OluşturYazdırthi – Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ve Avrupa İşletmeler Ağı tarafından düzenlenen çevrimiçi ...