Anasayfa » Haber » Toprağınızı getirin tahlil edelim

Toprağınızı getirin tahlil edelim

image_pdfPdf Oluşturimage_printYazdır

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon’daki fındık üreticilerine seslenerek Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan toprak laboratuarında toprak tahlili yaptırmalarını ve analiz sonuçlarına göre arazilerini gübrelemelerini istedi.

toprak tahlil labaratuvar (1) (Copy)

SEMBOLİK ÜCRET KARŞILIĞINDA ANALİZ YAPIYORUZ

Trabzon Büyükşehir Belediyesi olarak, tarıma ve çiftçilere en iyi hizmeti vermek amacıyla toprak laboratuarını Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmete aldıklarını ifade eden Gümrükçüoğlu, toprak laboratuarının altı aydan beri faaliyetini sürdürdüğünü ve 10 TL gibi sembolik bir ücret karşılığında toprak numunelerini tahlil ettiklerini belirtti.

FINDIK ARAZİLERİMİZDE ORGANİK MADDE EKSİKLİĞİ VAR

Büyükşehir Belediyesi Toprak Laboratuarı’nda son altı ayda yapılan analizlerin sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan Gümrükçüoğlu, “Yapılan tahliller neticesinde ilimizin en önemli tarımsal geçim kaynağı olan fındık arazilerinde önemli ölçüde organik madde eksikliği bulunduğu görüyoruz. Çiftçilerimizin toprak analizi yaptırmadan gübre uygulaması gerçekleştirmesi doğru değildir” dedi.

YANLIŞ GÜBRELEME ARAZİLERİMİZİ ÇORAKLAŞTIRIYOR

Toprak analizi yapılmadan gerçekleştirilen gübreleme uygulamalarının ciddi sakıncaları olduğuna dikkat çeken Gümrükçüoğlu, “Toprakta eksik olan bitki besin elementleri bilinmeden yapılan gübreleme hiçbir fayda getirmediği gibi çiftçilerimiz gereksiz harcamalarda bulunmaktadır ve tarım arazileri de yanlış gübre kullanımı neticesinde çoraklaşmaktadır. Tüm bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için tüm çiftçilerimizin arazilerinden alacakları numuneleri Büyükşehir Belediyesi Toprak Laboratuarı’nda tahlil ettirmelerini ve bu tahlil neticesinde ortaya çıkan sonuca göre arazilerinde gübre uygulaması gerçekleştirmelerini istiyoruz” diye konuştu.

TOPRAK NUMUNESİ ALIRKEN BU HUSASLARA DİKKAT EDİN

Büyükşehir Belediyesi Toprak Laboratuarı’na getirilecek olan toprak numunelerin doğru alınması hususunda da vatandaşları uyaran Gümrükçüoğlu sözlerini özetle şu şekilde tamamladı: “Numunelerin doğru alınmaması sonuçları olumsuz etkilemekte, doğru sonuçların ortaya çıkmasına mani olmaktadır. Çiftçilerimiz alacağı toprak numunesinin araziyi çok iyi temsil edebilmesi için, her parsel için birkaç numune alınması, sonrasında bu numunelerin iyice karıştırılarak, içerisinden 1 kg kuru toprağın alınarak laboratuara ulaştırılması gerekiyor. Bununla birlikte bir diğer önemli konu ise; arazi sınırları, yol kenarları, arazi içinde daha önce kireç ve gübre yığını biriktirilmiş yerler, tümsek ve çukur kısımlar, hayvanların yattıkları, bitki artıklarının yakıldığı yerlerden toprak örneklemesinin alınmaması gerekmektedir.”

Hakkında TH

TH
E-mail: trabzonhaberinfo@gmail.com

Cevapla

x

Check Also

AKUT Trabzon’dan AFAD’a ziyaret

Pdf OluşturYazdırthi – AKUT Arama Kurtarma Derneği gönüllüleri, 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 20. Yılı nedeniyle ...

Tüm Türkiye örnek bahçeleri uygularsa fındığın ihracat geliri 6 milyar dolara çıkar

Pdf OluşturYazdırthi – Trabzon Ticaret Borsası tarafından sektörle ilgili kuruluşların katkı ve destekleri ile uygulanan ...

Trabzon ekonomisine değer katanlar ödüllerini aldı

Pdf OluşturYazdırthi –  Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO), Trabzon Ticaret Borsası ve Gelir İdaresi ...

Trabzonspor’un 52. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi

Pdf OluşturYazdırthi – Trabzonspor Kulübünün 52. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla 15 Temmuz Hürriyet ve Şehitler ...

Besin Zehirlenmelerine Karşı Öneriler

Pdf OluşturYazdırthi – Gıda zehirlenmeleri riski yaz aylarında artıyor. Mikroorganizmalar sıcak havalarda çok daha kolay ...