enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

TOBB 70 Yaşında

10.02.2022
A+
A-

thi – İlk genel kurulunu 6 Şubat 1952 yılında yapan Türk özel sektörünün çatı kuruluşu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 70’inci yaşını kutluyor.

TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu 70 yıl sonra aynı ruh, aynı heyecanla Güçlü Türkiye ve Güçlü Ekonomi için çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

Hisarcıklıoğlu kuruluş yıldönümüne ilişkin yaptığı açıklamada, 15 Mart 1950’de kuruluş kanunu yürürlüğe giren TOBB’nin ilk genel kurulunu ise 6 Şubat 1952 yılında yapıp, 7 Şubat 1952 tarihinde de organ seçimlerini tamamlayarak fiilen hayata geçtiğini bildirdi.

TOBB’nin 70 yılda yerel bir kurumdan küresel bir aktöre dönüştüğünün altını çizen Hisarcıklıoğlu, “365 Oda/Borsası, 65 Sektör Meclisi ile ülkemiz iş dünyasının tamamını hem coğrafi hem de sektörel anlamda bir araya topladı. Atlantik ile Pasifik arasındaki tüm özel sektör kurumlarının yönetimine seçildi ve Türk özel sektörün hak ve hukukunu uluslararası düzeyde savunan bir konuma gelindi” ifadelerini kullandı.

TOBB olarak Türkiye’nin otomobil üretme hayalini gerçekleştirmek için öncülük yaptıklarını da belirten Hisarcıklıoğlu açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“TOGG yatırımcılarını bir araya getiren, yurtiçinde mesleki eğitimden kara gümrük kapılarının modernizasyonuna, Kredi Garanti Fonu’ndan Arabuluculuk Uyuşmazlık Çözüm Merkezleri’ne, Lisanslı Depolardan Türkiye Ürün İhtisas Borsası’nın kurulmasına, yurtdışında Türkiye Ticaret Merkezi açılmasına kadar çok geniş bir yelpazede özel sektöre hizmetler sunan, işlerini kolaylaştıran, Oda/Borsa sisteminin dünyada örnek gösterildiği bir seviyeye ulaşıldı. Devamlı suretle artırdığımız faaliyetlerimiz ve geliştirdiğimiz kurumsal kapasitesiyle özel sektörü bir araya getirme ve güç birliği sağlama noktasında üstlendiği büyük sorumluluğu yerine getiren TOBB, sonuç odaklı çalışmalarıyla sadece sorunları tespit edip dile getirmekle yetinmemiş, bunlara kalıcı çözümler önermiş ve hayata geçmesini sağlamıştır.”

TOBB’nin İlk Yönetim Kurulu:

Üzeyir Avunduk (Ankara Ticaret ve Sanayi Odası), Vehbi Koç (Ankara Ticaret ve Sanayi Odası), Feyzi Dural (Adana Ticaret ve Sanayi Odası), İzzet Akosman (İstanbul Ticaret ve Sanayi Odası), Şükrü Kerimzade (İstanbul Ticaret ve Sanayi Odası), Selahattin Sanver (İzmir Ticaret Odasi), Osman Kibar (İzmir Sanayi Odası), Haydar Dündar (İzmir Ticaret Borsası), Aziz Zeytinoğlu (Eskişehir Ticaret ve Sanayi Odası)

image_pdfPdf Oluşturimage_printYazdır