Anasayfa » Aktüalite » Meclis, Kemeraltı Projesi’ni görüştü

Meclis, Kemeraltı Projesi’ni görüştü

image_pdfPdf Oluşturimage_printYazdır

Meclis (3) (Copy)

Ortahisar Belediyesi, şubat ayının ilk meclis toplantısını Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç’in başkanlığında gerçekleştirdi. Meclis toplantısına gündem maddesi olarak gelen Kemeraltı Sokak Sağlıklaştırılması Projesi görüşüldü. Projeyle ilgili gündem maddesinin okunmasının ardından Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç proje hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi. Projenin ihale aşamasına geldiğini belirten Başkan Genç, projeyle birlikte Ortahisar’ın çok cazip bir turizm mekanı kazanacağını söyledi. Projeyi hazırlarken esnafında da görüşlerini aldıklarını kaydeden Başkan Genç projeyi Ortahisar Belediyesi, Kültür Varlıkları Koruma Kurulu ve KTÜ’ akademisyenlerin birlikte yürüttüğünü ifade ederek, “Kemeraltı, Bedesten, Pazarkapı ve Semerciler şehrimizin tarihi değerlerinin ve esnaf şehri özelliğimizin tezahür ettiği alanlardır. Tarihi mekanların bulunduğu bu alanlar, ticaretin kalbinin attığı yerlerdir. Trabzon’da turizm son yıllarda ciddi manada öne çıkarak, daha önemli hale geldi. Bizde bunun gereği olarak şehrimizi ziyaret eden turistlerin, ziyaretçilerin Kalepark’tan Atapark’a gezebileceği bir turizm yolu oluşturmak istedik. Bu şehrin tarihi dokusunu görebilmek, gezebilmek, hem de bu vesileyle şehrin ticaretinin döndüğü, şehre özgü ürünlerin satıldığı bu alanları daha cazip bir hale getirmek istedik. Bu vesilesiyle alışverişler yapmak isteyenleri daha da rahat etmelerini sağlamak için burayı daha düzgün bir hale getirmeyi hedefliyoruz. Şehrimizin en nadide bölgelerinden bir tanesi olan Terziler Sokağımızı, Semerciler Caddemizi bir anlamda sokak sağlıklaştırması adı altında rehabilite ederek daha güzel bir hale getireceğiz. Bu bölgemiz Osmanlı döneminde Surisultanı olarak da anılmıştır. Yani Sultan Çarşısı olarak bilinir.Trabzon’un bir ahilik şehri olması dolayısıyla buranın ayrı bir önemi de vardır. Burayı projelendirip, daha güzelleştirerek turizmin hizmetine açmak istiyoruz. Buradaki esnafla iki kez toplantı yaparak görüşleri doğrultusunda projeyi şekillendirdik.” diye konuştu.

Projeyle ilgili meclis üyelerinin sorularına da cevap veren Başkan Genç, CHP Meclis Üyesi Turgay Şahin’in, “Projeyi belediyenin kendi teknik elamanları mı hizmet satın alma yoluyla mı yapıyorsunuz? sorusunu şöyle cevaplandırdı: Projeyi hizmet alımıyla birlikte yaptık. Projeyi etap, etap yapmanın daha mantıklı olacağını düşündük. Hatta ticaret odasıyla projemizi paylaştık.

MHP Grup Başkanvekili Davut Çakıroğlu’nun “Böylesine önemli bir konunun bir yarışma usulüyle, bilimsel bir komisyon oluşturarak, daha uygunu bulma adına bir yöntem benimsenemez miydi? sorusuna da Başkan Genç, şu şekilde cevap verdi: Bu alan, bizim bir ihaleyle birlikte yeniden imar ettireceğimiz bir alan değil. Bu proje, bu sokakları daha iyi, daha sağlıklı ve eski hüviyetine dönüştürmeye yönelik bir projedir. Burada ben yaptım oldu mantığı yok, olamaz da zaten… Öyle bir inisiyatifimiz   de yok. Burayla ilgili tüm inisiyatif yasa gereği Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na aittir. Dolayısıyla bu projeyi hazırlayan üniversite hocalarımızın sürekli olarak onlarla birlikte çalışması lazım. Burada bir mevcudu rehabilite ediyoruz, bunu yaparken, taşına dokunurken bile Kültür Varlıkları’na soruyoruz. Burada meclis olarak biz bu projenin nasıl icra edileceğini, bu projeye nasıl katılacağımızı ve mülkiyet sorunları ne olacak buna karar vermek için çalışıyoruz. Zaten yetkimiz de bu doğrultudadır.”

Hakkında TH

TH
E-mail: trabzonhaberinfo@gmail.com

Cevapla

x

Check Also

Büyükşehir’den Trabzonlulara Bayram Sürprizi

Pdf OluşturYazdırthi – Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Ramazan Bayramı’nda evlerinden çıkamayan hemşehrilerini unutmadı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında ...

Alzheımer ve Parkinson Hastalıkları İçin İki Yeni Mobil Uygulama

Pdf OluşturYazdırthi – Türk ilaç sektörünün lideri Abdi İbrahim, yeni tip koronavirüs salgını sürecinde evinden ...

Başkan Zorluoğlu Olimpiyatlara Hazırlanan Sporcuları Ağırladı

Pdf OluşturYazdırthi – Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Gençlik ve Spor İl Müdürü Birdal ...

Koronavirüsten Korunmak İçin Göz Sağlığınıza Da Dikkat Edin

Pdf OluşturYazdırthi – Dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan koronavirüs, gözlerden de bulaşabiliyor. ...

Moloz’un Çehresi Değişecek

Pdf OluşturYazdırthi – Moloz mevkisinde inşa edilen caminin çevresine Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan ...