Anasayfa » Haber » KÜSİ Çalışma Grubu 12. Koordinasyon Toplantısı Trabzon’da yapıldı

KÜSİ Çalışma Grubu 12. Koordinasyon Toplantısı Trabzon’da yapıldı

image_pdfPdf Oluşturimage_printYazdır

thi – Kamu – Üniversite – Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Çalışma Grubu 12’nci Koordinasyon Toplantısı Trabzon’da yapıldı.

KTÜ Osman Turan Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Tuncel, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman, KÜSİ Trabzon Temsilcisi Ali Haydar Doğu, farklı illerden 26 kalkınma ajansı, 61 Teknokent ve 81 ilin KÜSİ temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, üniversite – sanayi işbirliğini önemsediklerini ve bu yönde yapılan çalışmaları desteklediklerini belirterek, “Özellikle genç girişimcilerimizin desteklenmesi bu tür çalışmaların sonuca varması bakımından çok önemli bir konudur. Yaptığımız çalışmalarla genç mühendislerimizin katma değer yaratacak projelere yönelmesini sağlamaya çalışıyoruz. Önemli olan üretilen ürünlerin ticarileşmesi, ülke ekonomisine katma değer yaratmasıdır” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez ise, “Üniversitelerimiz ve sanayicilerimizin bir birini anlaması gerekmektedir. Kamunun sanayicinin derdinden anlıyor olması gerekmektedir. Üniversiteler bilgi ve bilim üretiyor. Dolayısıyla yeni ürün geliştirme de üniversitelerin önemi çok büyük. Bu bilgi birikiminden zaman zaman sanayicinin ihtiyaç duyduğunda faydalanması lazım. Bundan dolayıdır ki üniversiteler bizim için gerek yeni ürün geliştirmede gerekse bu ürünün ticari hale getirilmesinde ve sanayinin gelişmesinde büyük bir etkisi vardır. Üniversiteleri sanayi ile işbirliği aşamasında bu eko sistemi daha iyiye taşımak için ellerinden gelen tüm gayreti göstermeleri gerekmektedir. Kamu kaynakları yetersiz değildir. Devlet desteklerine yaklaşırken de sanayimizin ve üniversitemizin tüm paydaşlarımızın bu gözle bakması lazım ve sahip olduğumuz kaynağı etkin kullanmamız lazım” diye konuştu.

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu da ülkemizin 2023 yılında en büyük on ekonomi arasında yer almayı hedeflediğini ifade ederek, “Ar-Ge ve yenilik ekosistemimizin geliştirilmesi önem taşımaktadır. 2014 yılında başlatılan Kamu- Üniversite ve Sanayi İşbirliği koordinasyonu kurulu ortak bir hafıza etrafında toplanma noktasında bizlere çok önemli hususlar katacaktır. Burada biraz daha gayret göstermemiz gereken olay işbirliği kültürümüzü ve dayanışmamızı ileriye taşımaktır” dedi.

Toplantının ardından KTÜ içinde oluşturulan KÜSİ Hatıra Ormanına fidan dikimi gerçekleştirildi.

Hakkında TH

TH
E-mail: trabzonhaberinfo@gmail.com
x

Check Also

Bakan Albayrak: Faizleri ve enflasyonu tek haneli rakamlara indireceğiz

Pdf OluşturYazdırthi – Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) ...

Çay Yolu, Türk Çayını Avrupa’ya tanıtıyor

Pdf OluşturYazdırthi – Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülen Avrupa Birliği destekli Çay Yolu ...

Şinik OSB Müteşebbis Heyet Toplantısı yapıldı

Pdf OluşturYazdırthi – Şinik (Akçaabat) Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Toplantısı, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ...

Beyin sağlığınızı, doğru beslenerek koruyun

Pdf OluşturYazdırthi – Beslenme; anne karnından, yaşlılığa kadar hayatın her döneminde büyük önem taşıyor. Hastalıkların ...

DOĞRU BESLENEN VE NEFES ALAN ÇOCUKLAR SAĞLIKLI BÜYÜYOR

Pdf OluşturYazdırthi – Çocuklara özel uyku ve beslenme tüyoları… Sağlıklı bir yaşam tüm bireylerin beklentisi. ...