enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

KTÜ den yirmi akademisyen, dünyadaki en başarılı bilim insanları listesinde yer aldı

26.11.2020
A+
A-

thi – Stanford Üniversitesi bilim insanlarından Prof. Dr. John P. A. Ioannidis ve araştırma ekibi tarafından, farklı alt disiplinlerde dünyadaki 7 milyon bilim insanı arasından ilk yüzde 2’lik dilime giren 160 bin kişiden oluşan liste Plos Biology Dergisi’nde yayımlandı.

Liste hazırlanırken bilim insanlarının h-indeksi, yayın ve atıf sayısı gibi önemli ölçütler göz önüne alınarak 22 bilimsel alan ve 176 alt alanda sıralama yapıldı.

Türkiye’den, 2019 yılı verilerine göre 857 bilim insanının yer aldığı listede, Üniversitemizden de 20 bilim insanı bulunuyor.

Listede, Mühendislik Fakültesi’nden 15, Fen Fakültesi’nden 5 öğretim üyesi yer aldı. Bölüm bazında ise Maden Mühendisliği Bölümünden 8, İnşaat Mühendisliği Bölümü ile Kimya Bölümünden 3’er, Jeoloji Mühendisliği Bölümü ve Matematik Bölümünden 2’şer, Makine Mühendisliği Bölümü ile Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümünden ise 1’er öğretim üyesi listeye girdi.

Listede yer alan öğretim üyelerimiz; Prof. Dr. Hacı DEVECİ, Prof. Dr. Bayram ERÇIKDI, Prof. Dr. Ayhan KESİMAL, Prof. Dr. İbrahim ALP, Prof. Dr. Kamil KAYGUSUZ, Prof. Dr. Orhan AYDIN, Prof. Dr. Tayfun DEDE, Prof. Dr. Vedat TOĞAN, Prof. Dr. Ahmet Can ALTUNIŞIK, Prof. Dr. Zekeriya BIYIKLIOĞLU, Prof. Dr. Aykut AKGÜN, Prof. Dr. Cüneyt ŞEN, Prof. Dr. Aykut ÇANAKÇI, Prof. Dr. Funda KARAÇAL, Prof. Dr. Selçuk BİLGEN, Doç. Dr. Gökhan AYDIN, Doç. Dr. İzzet KARAKURT, Doç. Dr. Ferdi CİHANGİR, Doç. Dr. Ersin Yener YAZICI ve Doç. Dr. Gül Deniz ÇAYLI.

Rektör Prof. Dr. Hamdullah ÇUVALCI, dünyadaki en başarılı bilim insanları listesinde yer alan akademisyenlerimizi tebrik ederek, başarılarının devamını diledi.

image_pdfPdf Oluşturimage_printYazdır