Anasayfa » Kültür » KTÜ den yirmi akademisyen, dünyadaki en başarılı bilim insanları listesinde yer aldı

KTÜ den yirmi akademisyen, dünyadaki en başarılı bilim insanları listesinde yer aldı

image_pdfPdf Oluşturimage_printYazdır

thi – Stanford Üniversitesi bilim insanlarından Prof. Dr. John P. A. Ioannidis ve araştırma ekibi tarafından, farklı alt disiplinlerde dünyadaki 7 milyon bilim insanı arasından ilk yüzde 2’lik dilime giren 160 bin kişiden oluşan liste Plos Biology Dergisi’nde yayımlandı.

Liste hazırlanırken bilim insanlarının h-indeksi, yayın ve atıf sayısı gibi önemli ölçütler göz önüne alınarak 22 bilimsel alan ve 176 alt alanda sıralama yapıldı.

Türkiye’den, 2019 yılı verilerine göre 857 bilim insanının yer aldığı listede, Üniversitemizden de 20 bilim insanı bulunuyor.

Listede, Mühendislik Fakültesi’nden 15, Fen Fakültesi’nden 5 öğretim üyesi yer aldı. Bölüm bazında ise Maden Mühendisliği Bölümünden 8, İnşaat Mühendisliği Bölümü ile Kimya Bölümünden 3’er, Jeoloji Mühendisliği Bölümü ve Matematik Bölümünden 2’şer, Makine Mühendisliği Bölümü ile Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümünden ise 1’er öğretim üyesi listeye girdi.

Listede yer alan öğretim üyelerimiz; Prof. Dr. Hacı DEVECİ, Prof. Dr. Bayram ERÇIKDI, Prof. Dr. Ayhan KESİMAL, Prof. Dr. İbrahim ALP, Prof. Dr. Kamil KAYGUSUZ, Prof. Dr. Orhan AYDIN, Prof. Dr. Tayfun DEDE, Prof. Dr. Vedat TOĞAN, Prof. Dr. Ahmet Can ALTUNIŞIK, Prof. Dr. Zekeriya BIYIKLIOĞLU, Prof. Dr. Aykut AKGÜN, Prof. Dr. Cüneyt ŞEN, Prof. Dr. Aykut ÇANAKÇI, Prof. Dr. Funda KARAÇAL, Prof. Dr. Selçuk BİLGEN, Doç. Dr. Gökhan AYDIN, Doç. Dr. İzzet KARAKURT, Doç. Dr. Ferdi CİHANGİR, Doç. Dr. Ersin Yener YAZICI ve Doç. Dr. Gül Deniz ÇAYLI.

Rektör Prof. Dr. Hamdullah ÇUVALCI, dünyadaki en başarılı bilim insanları listesinde yer alan akademisyenlerimizi tebrik ederek, başarılarının devamını diledi.

Hakkında TH

TH
E-mail: trabzonhaberinfo@gmail.com
x

Check Also

Şubat 2021 yılı Fındık İhracatı Değerlendirmesi

Pdf OluşturYazdırthi – KARADENİZ FINDIK VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI İLYAS EDİP SEVİNÇ’İN  ...

Afetlere karşı planlama yapılıyor

Pdf OluşturYazdır thi – Afetlere karşı planlama yapılıyor AFAD Trabzon İl Müdürü Ömer Kıratlı, Türkiye’nin ...

Trabzon – borsa da ilk 2 ayda 736 milyon TL’lik ürün işlem gördü

Pdf OluşturYazdırthi – Trabzon Ticaret Borsası’nda (TTB) bu yılın Ocak ve Şubat aylarında toplam 736 ...

Başkan Dolmuş Esnafını Ziyaret Etti

Pdf OluşturYazdır thi – Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, haftaya dolmuş ve taksi duraklarını ...

Gazipaşa Caddesi Çift Yönlü Olarak Trafiğe Açıldı

Pdf OluşturYazdır thi – Trabzon Büyükşehir Belediyesi, altyapı çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Ortahisar İçme ...