Anasayfa » Gündem » Kitap şöleni başladı

Kitap şöleni başladı

image_pdfPdf Oluşturimage_printYazdır

thi – Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen ve bu yıl 5’incisi düzenlenen Trabzon Kitap Fuarı başladı. 130 yayınevi ve 130 yazarın katıldığı fuar, 29 Nisan akşamına kadar devam edecek.

Varlıbaş Alışveriş Merkezinde gerçekleştirilen Kitap Fuarına yoğun ilgi yaşanıyor. 100 yayınevi ve 100 yazar ile gerçekleştirilmesi planlanan fuar, yoğun ilgi nedeniyle 130 yazar ve 130 yayınevinin katılımıyla icra ediliyor. Trabzonluların akın ettiği Kitap Fuarının açılışında ziyaretçileri “Temel ve Dursun” maskotu karşıladı. Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Devlet eski Bakanı Faruk Nafiz Özak, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi’nin yanı sıra çok sayıda sanatçı, yazar, kamu kurumları ve STK’ların yetkilileri ile vatandaşlar Kitap Fuarının açılışında hazır bulundu.

Burada katılımcılara seslenen Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon’un kültür ve sanat yönü çok güçlü bir kent olduğuna dikkat çekti. Bu tür önemli etkinlikler düzenlemeye özel önem verdiklerini kaydeden Gümrükçüoğlu, “4 bin yıllık tarihi ile kültür, sanat, spor ve tarih şehri olan Trabzon’umuz bu tür etkinliklerle kimliğini ortaya koymaktadır. Buraya yoğun katılım gösteren kitap sevdalısı hemşehrilerimden sanatçılarımıza kadar herkese teşekkür ediyorum. 5 yıldır devam gerçekleştirdiğimiz Kitap Fuarına her yıl bir öncekinden daha da yoğun katılım oluyor. Burada kitap kokusu, burada kitap sevgisi var. Genç yavrularımız başta olmak üzere herkesin bu kitap şöleninden bolca faydalanmasını temenni ediyorum” dedi.

Devlet eski Bakanı Faruk Nafiz Özak ise konuşmasında Trabzon’un ülke genelinde metrekaresine en fazla sanatçı düzen kent olduğunu belirtti. Trabzon’un her alanda olduğu gibi sanat alanında da her zaman öne çıktığını dile getiren Özak, “Kitap Fuarının böyle görkemli olması bizleri ziyadesiyle mutlu ediyor” diye konuştu.

Trabzon Valisi Yücel Yavuz da Trabzon’un sanat yönüne dikkat çekti. Trabzon’da bugün 10 ayrı etkinlik olduğunu belirten Yavuz, “Hepsi kültür sanat etkinliği. Trabzon Kitap Fuarı bugün başladı. Ayrıca Trabzon Uluslararası Edebiyat Festivali de şehrimizde devam ediyor. Bu tür önemli etkinliklere katkı sağlamak hepimizin görevidir. Bu önemli etkinlikleri düzenleyen, katkı sağlayan, katılım gösteren herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Trabzon Kitap Fuarının açılışında hazır bulunan Kazakistan Kültür Ateşesi ve TÜRKSOY Kazakistan Edebi İlişkiler Sorumlusu Malik Otarbayev, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’na kitap hediye etti.

Yapılan konuşmaların ardından Trabzon Kitap Fuarının startı verildi. Yerel ve ulusal bazda tanınmış pek çok yazarın söyleşi ve imza programı yapacağı fuar 29 Nisan akşamına kadar ücretsiz olarak gezilebilecek.

Hakkında TH

TH
E-mail: trabzonhaberinfo@gmail.com
x

Check Also

TMO’NUN FINDIK SATIŞI

Pdf OluşturYazdırthi – Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO)  stoklarındaki fındığı satmaya başlaması piyasayı hareketlendirdi. Ulusal Fındık ...

Romanya ile Türk iş dünyası arasındaki işbirliği görüşüldü

Pdf OluşturYazdırthi – Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Gabriel Şopanda, beraberinde Romanya’nın Trabzon Fahri Konsolosu Mustafa Beyazlı ...

2018 yılında Türkiye’ye yurtdışından 400 bin cep telefonu alındı

Pdf OluşturYazdırthi – Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi Ahmet Kazaz, yılda 11 milyon ...

BAŞKAN ZORLUOĞLU, BRİFİNG MESAİSİNDE

Pdf OluşturYazdırthi – Hemşehrilerinin büyük desteğiyle göreve gelen Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, makamı ...

BAŞKAN ZORLUOĞLU BUGÜN BENİM VE ŞEHRİM İÇİN ÖZEL BİR GÜN

Pdf OluşturYazdırthi – Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, sabah saatlerinde düzenlenen mazbata töreninin ardından, ...