Anasayfa » Gündem » Kadınlarda Tedavi Edilmeyen Kansızlık Ciddi Rahatsızlıklara Yol Açıyor

Kadınlarda Tedavi Edilmeyen Kansızlık Ciddi Rahatsızlıklara Yol Açıyor

image_pdfPdf Oluşturimage_printYazdır

Kadınlarda Tedavi Edilmeyen Kansızlık Ciddi Rahatsızlıklara Yol Açıyor

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, Türkiye’de yaşayan her iki kadından birinde görülen Kansızlık (Anemi) hastalığı ile ilgili uyarılarda bulundu.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle kadın çalışanlarına kan testi uygulaması yapacak olan Abdi İbrahim, Nisan ayında başlayacak proje ile Türkiye’nin de Anemi Haritası’nı çıkartacak.

1456904273_ai_logo_3 (Copy)

Yenilikçi ürün ve hizmetleri, cesur ve öncü girişimleriyle, dokunduğu hayatları ve dünyayı iyileştirmek için 104 yıldır tutkuyla çalışan Abdi İbrahim, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadın çalışanlarına demir eksikliği anemisi tespiti için test uygulaması başlattı. Türkiye’de özellikle kadınlar arasında yaygın olan hastalığın önemine dikkat çeken Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, kan testi ile kolayca teşhis edilebilen hastalığın tedavi edilmemesi durumunda ciddi rahatsızlıklara yol açabileceğini açıkladı.

Türkiye’nin Anemi Haritası’nı Çıkaracak

Türkiye’nin demir eksikliği haritasını da çıkarmaya hazırlanan Abdi İbrahim, 22 kadın doğum hekiminin katılımıyla 2 bin 200 hamile kadına ulaşarak Türkiye’de kansızlığın haritasını çıkaracak. Toplumdaki hastalık, kaza ve sağlıkla ilgili durumların dağılımını, görülme sıklıklarını ve bunları etkileyen faktörleri inceleyen bir tıp bilimi olan Epidemiyoloji Projesi’ne Nisan ayında başlamayı planlayan Abdi İbrahim, sonuç raporunu 2016 yılının sonunda açıklamayı hedefliyor.

Demir eksikliğine bağlı Anemi Yaygın

Kanda bulunması gereken demir, folik asit veya B-12 vitamini miktarının normal değerlerin altında olması sonucunda oluşan anemi hastalığının en yaygın olanı demir eksikliğine bağlı anemi. Çabuk yorulma, halsiz hissetme ve bağışıklık sisteminin zayıflaması olarak ortaya çıkan demir eksikliği Türkiye’de kadınların yarısından fazlasında görülüyor. Kadınlarda kanda hemoglobin değerinin 12 g/d’ın altında ölçülmesi demir eksikliğini düşündürüyor ve uzun süreli demir eksikliği bayılma nöbetleri ve geçici hafıza kaybı gibi ciddi rahatsızlıklara yol açabiliyor.

Nasıl tanı konuyor?

Düzenli olarak yaptırılması gereken kan tahlillerinde kan sayımı, serum demiri, serum ferritin düzeyi gibi tetkiklerin yapılması gerekiyor. Tam kan sayımında düşük kan değeri (hemoglobin) ve hematokrit ile anemi teşhisi konuyor.  Aneminin demir eksikliğine bağlı olup olmadığının anlaşılması için ise serum demiri ve serum ferritin tetkikleri gerekiyor.

Nasıl tedavi ediliyor?

Ağızdan demir tedavisine başladıktan 1-2 ay sonra kan değeri (hemoglobin) düzeyi normale dönüyor.  Ancak çoğunlukla kemik iliğinde olan demir depolarını doldurmak amacıyla tedaviye bir süre daha devam ediliyor. Damar içerisine veya kas içerisine uygulanabilecek demir ilaçları da ağızdan alıma dayanamayan hastalarda veya ciddi demir eksikliği anemisi olan hastalarda kullanılabiliyor. Tedavi ile birlikte kan sayımı iki ay içerisinde normale dönüyor. Hastalıktan korunmak için kırmızı et, karaciğer, balık, kuru üzüm ve yumurta sarısı gibi demir açısından zengin gıdalar tüketmek gerekiyor.

Folik Asit Anemisi

Folik asit anemisi ise folik asitin emilimini ve metabolizmasını etkileyen alkol ve keçi sütünün fazla kullanılmasıyla ortaya çıkıyor. Bağırsak hastalıkları, ağızdan alınan doğum kontrol hapları, kanser için alınan çeşitli ilaçlar ve sara hastalığı da folik asite bağlı anemiyi tetikliyor.

Tedavi Seçenekleri

Hastalığın teşhisinde büyük kırmızı kan hücrelerinin varlığı ile düşük hemoglobin ve folik asit seviyelerini ortaya çıkarabilecek olan bir tam kan hücresi sayımı yapılıyor ve tedavide folik asit alınması gerekiyor. Folik asit eksikliği beslenmeden kaynaklanmıyorsa, laboratuar testleri kullanılarak altta yatan bir neden olup olmadığına bakılıyor.

Vitamin B-12 Eksikliği Anemisi 

Vücutta B-12 vitamininin emilimi midede gerçekleşiyor ve emilim için midenin B-12 asıl faktörü denilen bir maddeyi salgılaması gerekiyor. Bu faktörün eksikliği B-12 vitamin eksikliğine neden oluyor. B-12 vitamini kemik iliğinden kırmızı kan hücrelerinin üretilmesi için gerekiyor. Yetersiz B-12 miktarı anemiye neden oluyor. Bu tarz anemi daha çok hayvan ürünleri yemeyen vejeteryanlarda ve gastrit gibi mide rahatsızlıkları olan kişilerde görülüyor.

Tedavi seçenekleri

B12 vitamini eksikliği belirtilerinde tam kan hücresi sayımı yapılıyor ve beslenmeye B-12 vitamini eklenerek vitamin seviyesi düzenli olarak ölçülüyor.

 

Hakkında TH

TH
E-mail: trabzonhaberinfo@gmail.com

Cevapla

x

Check Also

TTSO, Litvanya ve Bulgaristan ile İnovatif Girişimciliği destekliyor

Pdf OluşturYazdırthi – Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve TR-AB İş Dünyası Diyaloğu Programı kapsamında ...

Bangladeş ile işbirliği olanakları TTSO’da görüşüldü

Pdf OluşturYazdırthi – Bangladeş’in Ankara Büyükelçisi M. Allama Siddiki, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nı (TTSO) ...

Sturrigde Trabzonspor da

Pdf OluşturYazdırthi – Trabzonspor, İngiliz golcü DaSturridgeniel ile bir yılı opsiyonlu 3 yıllık anlaşmaya vardığını ...

Düşünden Gerçeğine Proje Pazarı İle İnovatif Projeler Görücüye Çıktı

Pdf OluşturYazdırthi – Karadeniz Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi tarafından düzenlenen ve Doğu Karadeniz İhracatçılar ...

AKUT Trabzon’dan AFAD’a ziyaret

Pdf OluşturYazdırthi – AKUT Arama Kurtarma Derneği gönüllüleri, 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 20. Yılı nedeniyle ...