enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Dezenformasyonla mücadelede önemli adım: Dezenformasyon bildirim servisi E-Devlette

01.03.2024
A+
A-

thi – Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Trabzon Bölge Müdürlüğü, Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nin koordinasyonunda dezenformasyonla mücadele eğitimi tamamlandı.

Trabzon Valisi Sn. Aziz Yıldırım’ın yanı sıra yerel yöneticilerin yanında çok sayıda akademisyen ve medya temsilcileri de toplantıda yerini aldı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Trabzon Bölge Müdürlüğü, Trabzon Üniversitesi, Trabzon Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğünde görevli 75 gönüllü kamu personeline Dezenformasyonla Mücadele eğitici eğitimi verildi. Bu kapsamda eğitim alan eğiticiler sonraki süreçte kurumlarına bağlı okullarda, fakültelerde ve gençlik merkezlerinde bu konuda eğitim verecekler.

Eğitimin öncesinde konuşan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi Koordinatörü İdris Kardaş;

Dünyanın en büyük küresel riski olan bu meseleyle tek başına, 50 kişi 100 kişilik ekiple yürütmemiz mümkün değil. Burada sizlerin eğitimcilerimizin ve yöneticilerin desteği çok önemli. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı bünyesinde kurulan Dezenformasyonla Mücadele Merkezi 2022 yılında daha yeni kurulmuş olsa da çok sayıda dezenformasyonla mücadele edildiğini belirten Kardaş, dezenformasyonla mücadele artık devletler için stratejik bir hal almış durumdadır.  Bugün yalan haberin aslını bilen her vatandaşımız       e-devlet üzerinden dezenformasyon bildirim servisine bildirimde bulunabilir. Biz bu kapsamda gerekli araştırmaları yaparak işin aslını yayınlıyoruz. Bunun yanı sıra merkezimiz gündelik olarak sosyal medyada üretilen yıkıcı sonuçları olabilecek alanları tespit edip kurumlar ile görüştüğünü, içerik doğru değilse konuya ilişkin ilgili medya kuruluşuna doğru bilginin aktarılmasının sağlandığını belirtti. Son olarak her ne kadar dezenformasyon artmış olsa da günümüzde bu bilgi kirliliğini fark etmek de o kadar kolay bir hale gelmiştir. Bu doğrultuda da dezenformasyonla mücadelemizin işbirliğiyle aşılmasının mümkün olduğunu vurgulayan Kardaş, hakikat arayışında dezenformasyona yönelik eğitimlerin artırılacağını vurguladı.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi Uzmanlarından Ümmühan Yücel eğitim esnasında gerçekleştirdiği sunumda dezenformasyon, mezenform        masyon, tık avcılığı gibi pek çok konudaki temel kavramlara yönelik bilgi vererek bunların önlenmesi noktasında neler yapılabileceğine değindi. Ayrıca sosyal medyada gördüğümüz her içeriğin paylaşım ve beğeni öncesi durup beş saniye düşünülmesi gerektiği noktasını özellikle vurguladı…

image_pdfPdf Oluşturimage_printYazdır