Anasayfa » Haber » Avrupa Birliği İklim Eylem Haftası Trabzon’da kutlandı

Avrupa Birliği İklim Eylem Haftası Trabzon’da kutlandı

image_pdfPdf Oluşturimage_printYazdır

thi –  Avrupa Birliği İklim Eylem Haftası’na Trabzon’da ki etkinliklerde yaşamak için iklimini koru temasıyla katkıda bulunuldu.

YAŞAMAK İÇİN İKLİMİNİ KORU

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi tarafından “Avrupa Birliği İklim Eylem Haftası” dolayısıyla bir dizi etkinlik düzenlendi. İlk olarak Trabzon Meydan Parkı’nda halka iklim değişikliğinin olası etkileri ve neler yapılabileceğine ilişkin yayınların dağıtılmasıyla başlayan etkinlikler ünlü yönetmen Semih Kaplanoğlu’nun Buğday isimli filminin gösterimi ile devam etti. Son olarak “Trabzon İklim değişikliği ile Mücadele Ediyor” isimli projenin Koordinatör Yardımcısı Mehmet Dalkes’in katıldığı konferansla süren İklim Eylem Haftası programlarında küresel iklim değişikliğini olası etkilerine dikkat çekildi.

Etkinliklerin açılışında konuşan Trabzon AB Bilgi Merkezi Koordinatörü Yakup Karbuz küresel iklim değişikliğinin tüm insanlığı ve canlıları etkileyen ve önlem alınmaması durumunda daha da etkileyecek olan bir süreç olduğunu vurgulayarak, “İklim eylemi Avrupa Komisyonu’nun öncelikli alanlarından birisidir. Avrupa Birliği, üye ülkelerinin 2050 yılına kadar düşük karbon ekonomisine geçiş sürecini desteklemek ve toplam sera gazı emisyonlarını aşamalı olarak azaltmak için güçlü hedefler belirlemiştir” dedi.  Karbuz bu anlamda Trabzonlu vatandaşlarla bir araya geldiklerini ve bölgede bu konuya ilişkin farkındalık oluşturmak için çaba harcadıklarını belirtti.

KARADENİZLİ BALIKÇILAR İŞSİZ KALACAK

TTSO AB Bilgi Merkezi’nin hafta dolayısıyla düzenlediği “Trabzon İklim Değişikliği İle Mücadele Ediyor” başlıklı konferansta konuşan ve aynı adı taşıyan projenin Koordinatör Yardımcısı Mehmet Dalkes de yaptığı konuşmada küresel iklim değişikliğinin getireceği problemlere dikkat çekerek, “Küresel ısınma nedeniyle Karadeniz giderek Akdenizleşiyor. Karadeniz’de özellikle soğuk mevsimlerde hamsilerin kuzeye yaptıkları göçler ya azalacak ya da duracak” dedi. Dalkes, küresel iklim değişikliğinin yarattığı sorunlarla mücadele edebilmek için geniş bir farkındalığın oluşturulması gerektiğine de işaret ederek gerçekleştirdikleri proje ile bunu sağlamaya çalıştıklarını vurguladı.

Hakkında TH

TH
E-mail: trabzonhaberinfo@gmail.com
x

Check Also

Bakan Albayrak: Faizleri ve enflasyonu tek haneli rakamlara indireceğiz

Pdf OluşturYazdırthi – Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) ...

Çay Yolu, Türk Çayını Avrupa’ya tanıtıyor

Pdf OluşturYazdırthi – Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülen Avrupa Birliği destekli Çay Yolu ...

Şinik OSB Müteşebbis Heyet Toplantısı yapıldı

Pdf OluşturYazdırthi – Şinik (Akçaabat) Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Toplantısı, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ...

Beyin sağlığınızı, doğru beslenerek koruyun

Pdf OluşturYazdırthi – Beslenme; anne karnından, yaşlılığa kadar hayatın her döneminde büyük önem taşıyor. Hastalıkların ...

DOĞRU BESLENEN VE NEFES ALAN ÇOCUKLAR SAĞLIKLI BÜYÜYOR

Pdf OluşturYazdırthi – Çocuklara özel uyku ve beslenme tüyoları… Sağlıklı bir yaşam tüm bireylerin beklentisi. ...