Anasayfa » Haber » AK PARTİ TRABZON MİLLETVEKİLİ KÖSEOĞLU’NDAN, KADINLAR GÜNÜ MESAJI

AK PARTİ TRABZON MİLLETVEKİLİ KÖSEOĞLU’NDAN, KADINLAR GÜNÜ MESAJI

image_pdfPdf Oluşturimage_printYazdır

AK PARTİ TRABZON MİLLETVEKİLİ KÖSEOĞLU’NDAN, KADINLAR GÜNÜ MESAJI

KADIN HAK ETTİĞİ DEĞERİ AK PARTİ’DE BULDU

 ayse sula (3) (Copy)

AK Parti Trabzon Milletvekili Av. Ayşe Sula Köseoğlu, 8 Mart Dünya Kadınları Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Köseoğlu mesajında, kadına yönelik her türlü şiddeti, baskıyı ve ayrımcılığı lanetlediğini belirtti. Köseoğlu, Türk kadınının hak ettiği değeri AK Parti sayesinde bulduğunu belirterek, “Bölgenin tek kadın milletvekili olarak, kadınımızın siyasette, sosyal hayatta, temsilde hak ettikleri konuma gelmeleri için Meclis çatısı altında azami gayret göstereceğimin bilinmesini isterim” dedi.

Aynı zamanda TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Üyesi de olan Köseoğlu, 8 Mart Dünya Kadınları Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, kadına her daim önem veren kadim bir medeniyetin torunları olarak dini, kültürel değerler ve günümüz koşulları çerçevesinde kadınları her alanda güçlendirmenin bütün siyasi kurumların hedefi olması gerektiğini belirtti.

ayse sula (2) (Copy)

Köseoğlu, “Bu doğrultuda biz, AK Parti olarak, son 14 yılda kadınlarımıza yönelik attığımız adımlarda onların mağduriyetlerini gidermeye öncelik verdik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, hükumetlerimiz döneminde Anayasa değişikliklerinden yasal düzenlemelere kadar her konuda kadınlarımızın durumuna, onların sorunlarının çözümüne ayrı bir önem gösterdik. 64. Hükumetimizin eylem planında Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun kadınlarımıza yönelik verdiği sözlerin yasal düzenlemelerini bir bir gerçekleştirerek, kadınlarımızın güçlü, özgüvenli, kariyer sahibi ve sosyal alanda etkin olarak Yeni Türkiye’nin inşasında önemli rol oynayacağına inanıyoruz. 2004 yılında yüzde 20,8 olan kadın istihdam oranı bugün yüzde 27,5’e yükselttik. Çalışan annelerimize yönelik olarak, işçi ve memur tüm çalışan kadınlarımıza, doğuma bağlı olarak yarı zamanlı, tam ücretli çalışma hakkı getirdik. Kadın girişimcilerimize pozitif ayrımcılık getirerek hazine destekli sistemde kullanacakları KOBİ kredilerinde yüzde 75 olan kefalet oranını yüzde 85 olarak uygulanmasını sağladık. Eğitimden sağlığa, istihdamdan siyasal hayata katılıma kadar, kadınlarımız için pozitif ayrımcılık içeren pek çok çalışmayı hayata geçirdik. Siyasal hayata katılım ve karar mekanizmalarında kadınlarımızın temsilinin demokratik gelişmemizin bir gereği olduğu bilinciyle, Türkiye Büyük Millet Meclisinde 1935 yılında yüzde 4,5 olan kadın temsil oranını, AK Parti hükumetleri döneminde Cumhuriyet tarihinin en yüksek temsil oranlarına ulaştırdık. Şu anda da Mecliste kadınların temsil oranı cumhuriyet tarihimizin en yüksek oranlarından biri olan yüzde 14.7’dir” ifadelerine yer verdi.

‘BU MİLLET İKNA ODALARINI UNUTMADI’

Kadınların yaşadıkları sorunları çözmede eğitimin önemli bir yeri olduğunu kaydeden Köseoğlu, bu bilinçle hareket ederek, kız çocuklarının eğitimini birçok sosyal sorumluluk projesi ile desteklediklerini aktardı.

Köseoğlu, “Eskiden ikna odalarında üstelik bir kadın tarafından başlarını açmaya zorlanan kardeşlerimizin, hamdolsun inançlarını özgürce yaşamalarının yolunu açtık. Tüm dünyada kadınlarımızın yaşadığı en önemli sorun olan kadına yönelik şiddet konusunda iktidar partisi olarak birçok caydırıcı yasal düzenlemeye imza attık. Kadına yönelik şiddetin her türlüsüne karşı sıfır tolerans anlayışı içerisinde olan hükumetimiz, Avrupa Konseyinin Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ilişkin İstanbul Sözleşmesi onaylayan ilk ülke olmuştur. Kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda 2016-2019 yıllarını kapsayan Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı bu yıl içerisinde uygulamaya başlanacaktır. Bölgenin tek kadın milletvekili olarak, kadınımızın siyasette, sosyal hayatta, temsilde hak ettikleri konuma gelmeleri için Meclis çatısı altında azami gayret göstereceğimin bilinmesini isterim. Bu düşüncelerle, kadına yönelik her türlü şiddeti, baskıyı ve ayrımcılığı lanetliyor, Dünya Kadınlar Günü’nün eşitliğe, adalete, barışa ve huzura vesile olmasını temenni ediyor, bir kadın ve bir anne olarak tüm kadınlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

Hakkında TH

TH
E-mail: trabzonhaberinfo@gmail.com

Cevapla

x

Check Also

AKUT Trabzon’dan AFAD’a ziyaret

Pdf OluşturYazdırthi – AKUT Arama Kurtarma Derneği gönüllüleri, 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 20. Yılı nedeniyle ...

Tüm Türkiye örnek bahçeleri uygularsa fındığın ihracat geliri 6 milyar dolara çıkar

Pdf OluşturYazdırthi – Trabzon Ticaret Borsası tarafından sektörle ilgili kuruluşların katkı ve destekleri ile uygulanan ...

Trabzon ekonomisine değer katanlar ödüllerini aldı

Pdf OluşturYazdırthi –  Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO), Trabzon Ticaret Borsası ve Gelir İdaresi ...

Trabzonspor’un 52. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi

Pdf OluşturYazdırthi – Trabzonspor Kulübünün 52. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla 15 Temmuz Hürriyet ve Şehitler ...

Besin Zehirlenmelerine Karşı Öneriler

Pdf OluşturYazdırthi – Gıda zehirlenmeleri riski yaz aylarında artıyor. Mikroorganizmalar sıcak havalarda çok daha kolay ...