Anasayfa » Haber » 64 üreticiye 6 bin fidan dağıtılacak

64 üreticiye 6 bin fidan dağıtılacak

image_pdfPdf Oluşturimage_printYazdır

thi – Trabzon Ticaret Borsası (TTB) tarafından Fındıkta Dikim ve Budama Eğitimi ve uygulama çalışması 2-5 Aralık tarihlerinde yapılacak.

Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi kapsamında gerçekleştirilecek uygulamalı eğitim çalışması kapsamında tek dal sistemi ile dikim yapacak 64 üreticiye 6 bin fındık fidanı ücretsiz olarak dağıtılacak.

TTB Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, fındıkta klasik ocak sisteminin yerine verim ve kaliteyi arttıran tek dal şekliyle dikim yapacak üreticilere gerekli eğitimi verdikten sonra fidanları dağıtıp dikim yaptıracaklarını söyledi.

Eyyüp Ergan’ın verdiği bilgiye göre, arazinin yapısına göre 5, 6 ve 7 metre aralıklarla tek dal sistemi ile dikeceklerle ilgili başvurular alınıp değerlendirmeler yapılarak isimler belirlendi.

Dikim ile birlikte verimi önemli ölçüde arttıran budama ile ilgili olarak 2 Aralık Pazartesi günü Araklı’nın Ayvadere mahallesinde üreticilere uygulama yapılarak bilgiler verilecek.

Keşap Fındık Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Şahin ile başkan yardımcısı Özer Akbaşlı tarafından Ayvadere’de verilecek bilgi ve yapılacak uygulamaların ardından 3 Aralık Salı günü TTB’nin Çok Amaçlı Salonu’nda da fidan dikimi yapacaklar eğitilecekler.

Daha sonra Giresun’dan temin edilen ve Yomra Sivrisi olarak bilinen fidanlar tek dal sistemi ile dikim yapacak üreticilere dağıtılacak. Fidanlar 4-5 Aralık tarihlerinde belirlenen bahçelere sahipleri tarafından dikilecek.

Eyyüp Ergan, fındıkta verim ve kaliteyi arttırma çalışmalarını 2002 yılından beri sürdürdüklerini ve örnek bahçeler oluşturarak bu alanda sektörde önderlik yaptıklarını hatırlatarak, “Tek dal dikim sistemini de ‘Dekara 500 Kilo’ sloganı ile yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Hedefimiz çok çalışıp, çok üretip, çok satıp, çok kazanmak için fındıkta üretimi bugünkünün 4-5 katına çıkarmaktır” diye konuştu.

Hakkında TH

TH
E-mail: trabzonhaberinfo@gmail.com
x

Check Also

Trabzon’un projeleri ve gelecek stratejisi görüşüldü

Pdf OluşturYazdırthi – Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde (KTÜ) düzenlenen toplantıda Trabzon’un yürütülen ve planlanan projeleriyle gelecek ...

Yıkımlar Başladı

Pdf OluşturYazdırthi – Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Zağnos Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. ...

Büyükşehir Hizmet İçi Eğitimlere Devam Ediyor

Pdf OluşturYazdırthi – Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından İtfaiye Dairesi Başkanlığı personeline yönelik ‘Etkili İletişim, Öfke ...

Büyükşehir’e Sağlıklı Çevre Ödülü

Pdf OluşturYazdırthi – Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Yarışması’na katılan Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Trabzon İklim ...

Arabada Sinema Keyfi Yaşadılar

Pdf OluşturYazdırthi – Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından koronavirüs tedbirleri kapsamında vatandaşların güzel vakit geçirmesini sağlamak ...