Anasayfa » Haber » 64 üreticiye 6 bin fidan dağıtılacak

64 üreticiye 6 bin fidan dağıtılacak

image_pdfPdf Oluşturimage_printYazdır

thi – Trabzon Ticaret Borsası (TTB) tarafından Fındıkta Dikim ve Budama Eğitimi ve uygulama çalışması 2-5 Aralık tarihlerinde yapılacak.

Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi kapsamında gerçekleştirilecek uygulamalı eğitim çalışması kapsamında tek dal sistemi ile dikim yapacak 64 üreticiye 6 bin fındık fidanı ücretsiz olarak dağıtılacak.

TTB Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, fındıkta klasik ocak sisteminin yerine verim ve kaliteyi arttıran tek dal şekliyle dikim yapacak üreticilere gerekli eğitimi verdikten sonra fidanları dağıtıp dikim yaptıracaklarını söyledi.

Eyyüp Ergan’ın verdiği bilgiye göre, arazinin yapısına göre 5, 6 ve 7 metre aralıklarla tek dal sistemi ile dikeceklerle ilgili başvurular alınıp değerlendirmeler yapılarak isimler belirlendi.

Dikim ile birlikte verimi önemli ölçüde arttıran budama ile ilgili olarak 2 Aralık Pazartesi günü Araklı’nın Ayvadere mahallesinde üreticilere uygulama yapılarak bilgiler verilecek.

Keşap Fındık Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Şahin ile başkan yardımcısı Özer Akbaşlı tarafından Ayvadere’de verilecek bilgi ve yapılacak uygulamaların ardından 3 Aralık Salı günü TTB’nin Çok Amaçlı Salonu’nda da fidan dikimi yapacaklar eğitilecekler.

Daha sonra Giresun’dan temin edilen ve Yomra Sivrisi olarak bilinen fidanlar tek dal sistemi ile dikim yapacak üreticilere dağıtılacak. Fidanlar 4-5 Aralık tarihlerinde belirlenen bahçelere sahipleri tarafından dikilecek.

Eyyüp Ergan, fındıkta verim ve kaliteyi arttırma çalışmalarını 2002 yılından beri sürdürdüklerini ve örnek bahçeler oluşturarak bu alanda sektörde önderlik yaptıklarını hatırlatarak, “Tek dal dikim sistemini de ‘Dekara 500 Kilo’ sloganı ile yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Hedefimiz çok çalışıp, çok üretip, çok satıp, çok kazanmak için fındıkta üretimi bugünkünün 4-5 katına çıkarmaktır” diye konuştu.

Hakkında TH

TH
E-mail: trabzonhaberinfo@gmail.com
x

Check Also

Büyükşehir Kent Temizliğini Kendi Araçlarıyla Yapacak

Pdf OluşturYazdırthi – Trabzon Büyükşehir Belediyesi araç filosunu güçlendirmeye devam ediyor. Araç kiralama hizmetinden tasarruf ...

TOBB Doğu Karadeniz Bölge Toplantısı

Pdf OluşturYazdırthi – Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Şaban Aziz Karamehmetoğlu, ...

Trabzon’da sağlık turizmi çalışmaları görüşüldü

Pdf OluşturYazdırthi – İmperial Hastanesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Çelebi, Başhekim Dr. Ömer Fatih ...

250 kişilik personel ihtiyacı karşılanacak

Pdf OluşturYazdırthi – İstihdam seferberliğine katkıda bulunmak için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Türkiye ...

Eğitim ve Öğretime Yarıyıl Mesajı

Pdf OluşturYazdır  thi –  Değerli Trabzonlular HIZIR AKTAŞ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ Öncelikle Trabzon ilimizde ...