ÖTV indirimi yılsonuna kadar devam etmeli

thi – Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Haziran ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi. TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, ekonomideki durağanlığın aşılması için kredi kartı taksit sayısının artırılması gibi tedbirleri olumlu karşıladıklarını belirterek, “ÖTV oranlarının yılsonuna kadar kalan 6 aylık dönemde de düşük olarak devam etmesi özellikle beyaz eşya, otomobil ve elektronik sektörleri tarafından talep edilmekte. Mevcut durumun sürdürülebilmesi adına piyasaların en azından sene sonuna kadar rahat geçmesi için bu durum şarttır” dedi.

Meclis Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Nalbant yönetiminde gerçekleştirilen toplantıda TTSO’nun son bir aydaki faaliyetleriyle ilgili hazırlanan film izlendi.

ARAKLI İÇİN BAŞSAĞLIĞI

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Haziran ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada, Araklı’da büyük bir sel felaketi yaşandığını ve 8’i bulunan 2’si bulunamayan 10 vatandaşımızı kaybettiğimizi hatırlatarak, “Ölenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz” dedi.

İMAMOĞLU’NA TEBRİK

Yerel seçimlerin ve bütün Türkiye’nin odak noktası olan İstanbul seçimlerinin tamamlandığını vurgulayan Hacısalihoğlu, “Uzun yıllar ülkemize hizmet veren Sayın Binali Yıldırım ve Sayın Ekrem İmamoğlu arasında geçen yarışta Sayın İmamoğlu seçimi kazandı. Ekrem İmamoğlu bildiğiniz gibi şehrimizle yakından ilgilenen, hepimizin çok yakından tanıdığı, arkadaşımız, mahalle dostumuz. Trabzon’a yakın ilgisini inşallah bundan sonra da gösterir. Kendisine başarılar diliyoruz. Diğer taraftan Binali Bey bugüne kadar her makamda ülkemiz için hizmet etti, çok büyük başarıları oldu. Bundan sonra da ülke adına çalışmalarına devam edeceği aşikârdır” diye konuştu.

HİSARCIKLIOĞLU’NA KUTLAMA

Başkan Hacısalihoğlu, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na İspanya Kralı VI. Felipe adına İspanya’nın Türkiye Büyükelçisi tarafından iki ülke ilişkilerine katkısı nedeniyle İspanya Sivil Liyakat Nişanı verildiğini de vurgulayarak, “Bundan dolayı Sayın Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’nu kutlamak istiyorum” dedi.

“ABD – ÇİN SAVAŞI DÜNYA EKONOMİSİNİ DARALTIYOR”

Başkan Hacısalihoğlu, dünya ekonomisiyle ilgili görüşlerini açıklarken de şu ifadeleri kullandı:

“Özellikle ABD – Çin arasında devam eden ekonomik savaş ülkeler arasındaki korumacılık ve buna bağlı olarak da sınırlamaları beraberinde getiriyor. G-20 zirvesinde bu durumun sulha kavuşup kavuşmayacağını bilemiyoruz ancak yakın zamanda bir sulh olacağını düşünmek de hayalcilik olur. Çünkü her iki tarafın da kabul edemeyeceği kendi ülkelerinin menfaatleri doğrultusunda konular var. Bu nedenle bu sürecin biraz daha uzayacağı kanaatindeyiz. Sonuçta bu uzama diğer ülkeleri artı ya da eksi yönde etkileyecektir. 2020 yılında dünyanın ekonomik büyümesinin sadece bu nedenden dolayı binde 4 civarında daralacağı görülmektedir. Geleceği görerek tüm ülkelerin gerekli tedbirleri alması gerekiyor. ABD – İran ilişkilerinin seviyesini yakın coğrafyada olmamız nedeniyle net olarak görüyoruz. Rusya – ABD ve bizim aramızda olan S-400 ve F-35 konusu hala belirsizliğini koruyor. Umarız herkes sözleşmelere uyar. FED’in piyasadan para çekme konusundaki açıklamaları, faiz oranlarındaki düşmeler, Avrupa Birliği Merkez Bankası’nın aldığı kararların geleceğe dönük olarak bizleri rahatlatıcı unsunlar olduğunu söyleyebiliriz.”

“ÖTV İNDİRİMİ YILSONUNA KADAR DEVAM ETMELİ”

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, ülke ekonomisinde de çeşitli çalışmalar yapıldığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kredi kartlarındaki taksit sayısının artırılması, piyasaya canlılık kazandırmak için atılan adımlardan biri olmuştur. Durağanlığın aşılmasında bunların şart olduğunu hepimiz görüyoruz. ÖTV oranlarının yılsonuna kadar kalan 6 aylık dönemde de düşük olarak devam etmesi beyaz eşya, otomobil ve elektronik  sektörleri tarafından talep edilmekte. Mevcut durumun sürdürülebilmesi adına piyasaların en azından sene sonuna kadar rahat geçmesi için şarttır. Bu gerçekleştiği takdirde çarklar dönecek ve çarkların dönmesi de ülkede en büyük sorunlardan istihdamı canlı tutmaya yarayacaktır. İstihdamın canlı tutulması gerçekten şu dönemde çok hassas bir konudur. Bütün hassasiyetimizi, gayretimizi, işçi çıkarmak değil işçi almak konusunda göstermeliyiz.”

“GÜVEN ENDEKSİNİN ARTMASI PİYASALARDAKİ HAREKETLİLİĞİ GÖSTERMEKTEDİR”

Hacısalihoğlu, ekonomideki güven endeksine bakıldığında geçen yılın Haziran ayına göre yüzde 7,6 büyüme olduğunu ifade ederek, “Bu büyüme bizi geleceğe dönük olarak ümitlendirmektedir. Özellikle perakende, hizmet ve inşaat sektöründe güven endeksinin artması, piyasalarda hareketliliğin başladığını göstermektedir. Daralan piyasalarda her zaman söylediğimiz özellikle dışa açılımdır. ABD ile Çin arasında oluşan savaşta en karlı çıkan ülkelerden biri Vietnam’dır. Özellikle elektronik kapasitesi yüksek olan Vietnam’ı dikkate alarak bu ülkede ticari ilişkiler kurulabilir. Serbest ticaret anlaşmalarını kullanarak dış piyasayı sürekli zorlamamızda yarar var” dedi.

“OSB’LERDEKİ YATIRIMLAR BAŞVURU SIRASINA GÖRE YAPILMAKTADIR”

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, şehrimizdeki Organize Sanayi Bölgeleri’ndeki arsaların tahsisleriyle ilgili talepler olduğunu da vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Son olarak Şinik OSB’de arsa tahsisleri yapılması konusunda 100’ün üzerinde talep vardı. Bu taleplerin değerlendirilmesinde şöyle bir yol izlendi; OSB yönetim kurulu olarak aldığımız kararla, özellikle adalar bazında sektörel olarak ayırmak suretiyle ve her sektörü de kendi içinde kura ile sıralayarak bir problem çözme noktasına gittik, bir liste hazırladık. Firmalarımızı sıraladık ve talep eden firmalardan yapan başladı devam etti, yapamayan da bıraktı. Fakat bazı arkadaşlarımız hiç sıraya girmeden yer talep ettiler, ‘bekleyin’ dediğimiz zaman da ‘biz yatırım yapmak istiyoruz, bize yer vermiyorsunuz’ gibi konular oluyor. Biz bunları bir düzene oturtmak zorundayız. Düzene oturtmadığımız, adil olmadığımız takdirde hiçbir zaman hiçbir şeyin altından kalkamayız. Prensibimiz bu doğrultudadır. Yatırım yapacak üyelerimiz varsa öncelikle müracaatlarını yapmaları ve sıraya girmeleri gerekmektedir. Sistem bu şekilde işlemektedir.”

TTSO Haziran ayı meclis toplantısında daha sonra üyelerden gelen tarife talepleri ve aidatlarını ödemedikleri için askıda bulunan üyelerin durumları görüşüldü.
Becerilerin ölçülmesi verimli istihdam için çok önemli

thi – Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, ülkelerin kalkınmasında verimli istihdamın önemli yer tuttuğunu ifade ederek, “Kişilerin becerilerinin ölçülmesi de verimli istihdam için çok önemli” dedi.

Avrupa Birliği Komisyonunca yürütülen ve 35 ülkeye açık olan EaSI Programı, “Upskilling Pathways” teklif çağrısı altında Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) ve Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) ortaklığıyla hazırlanan, destekçileri arasında Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nın da bulunduğu “Online Beceri Değerlendirme Aracı Projesi”nin açılış toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal, TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, AB Komisyonu Program Yöneticisi Alexia Samuel, DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman ve diğer ilgililer katıldı.

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, projenin ülkemizde istihdamı ve istihdamda verimliliği artırma açısından çok önemli olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Ülkelerin kalkınmasında verimlilik önemli yer tutuyor. Beceri eğitimlerine geçmeden önce becerilerin ölçülmesinde ciddi adımlar atılmasında fayda var. Aslında proje online olarak beceri değerlendirme projesi. Dünya ölçülebilen becerilerin istihdama uyarlanmasının ne kadar önemli olduğunun farkında. Bizim de bu konuda çalışmalar yapmamız gelecek için çok umut vericidir. Bu projelerin sürdürülebilir olmasını istiyoruz. Ölçülebilir değerlendirmelerin piyasaya yansıması noktasında odalarımızla işbirliği yapılması gerekir. Eleman alınırken, beceri değerlendirmeden geçtikten sonra kendilerine hangi işlerin uygun olacağının belirlenmesi en büyük arzumuzdur. Becerilerin ölçülmesi verimli istihdam için çok önemli.”

USTAOĞLU: DİJİTAL DÖNÜŞÜM İHTİYAÇLARINA CEVAP VERMELİYİZ

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ise, AB Komisyonu İstihdam ve Sosyal Yenilik Programı’nın, yetenek geliştirme yolları çağrısı kapsamında, Türkiye’den ilk kez bir projenin Trabzon’dan kurumların iş birliğiyle uygulanacak olmasından memnuniyet duyduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Dijital çağ ya da bilgi çağı olarak adlandırılan 21. yüzyıldaki teknolojik gelişmeler baş döndürücü şekilde devam ediyor. Bu dönüşüm ihtiyaçlarına cevap verebilmek için yenilikçi birtakım uygulamalar da ortaya çıkıyor. 2023 vizyonundaki önemli hedeflerden bazıları da hayat boyu öğrenme programlarına yönelik nitelik ve erişimin artırılması, dijital içerik ve becerilerin geliştirilmesi hedefleridir” dedi. Ustaoğlu, devletin çizmiş olduğu bu üst politikalara yerelde başta kalkınma ajansları, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Ticaret ve Sanayi Odası, Trabzon İŞKUR, Trabzon Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü iş birliğiyle katkıda bulunulmasının, Valilik açısından da kendilerini memnun ettiğini aktardı.

Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri de uluslararası rekabetin artarak devam ettiği günümüzde küresel ekonomide söz sahibi olmak için yegane kaynağın insan olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Bizim ülke olarak ne bir petrolümüz ne bir altın madenimiz ne de başka çok devasa kaynaklarımız var. İnsanımız var. Biz de bu günümüzün gereği koşullara, yenilikçi, inovasyon, küresel ekonominin bu dijitalleşen ihtiyaçlarına dönük insanımızı eğitmek, yönlendirmek noktasında elimizden gelen çabayı gerek ulusal bazda gerekse ajanslarımız eliyle yerine getirmeye çalışıyoruz. DOKA kuruluşundan bu yana doğrudan teknik destek ya da dolaylı desteklerle kendi öz kaynaklarıyla 7,5 milyon lirayı bu alana vakfetti. Bu vesileyle 20 bine yakın insanı da değişik düzeylerde, sürelerde ve konularda eğitime tabi tuttu.

AB Komisyonu Program Yöneticisi Alexia Samuel, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal ve DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman’ın açılış konuşmalarının ardından projeyle ilgili bilgiler verildi. Online Beceri Değerlendirme Projesi’nin amacının, düşük düzeyde yeterlilik ve beceri sahibi yetişkinlerin veya ülkeler tarafından tespit edilen öncelikli hedef grupların okuryazarlık, sayısal okuryazarlık ve dijital okuryazarlık becerilerinin değerlendirilmesine yönelik web tabanlı bir değerlendirme aracının geliştirilmesi olduğunu vurgulandı.
Meslek liseleri veli ve öğrenciler için cazip hale getirilmeli

thi – Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, meslek liselerinin veli ve öğrenciler için cazip hale getirilmesi gerektiğini belirterek, “TOBB ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında yönetiminde yer aldığımız İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde öğrencileri piyasanın gereklerine göre donanımlı şekilde yetiştirecek bir eğitim sistemi kuruyoruz” dedi.

PYK TOPLANTISI YAPILDI

Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi arasında imzalanan ve mesleki eğitim ile reel sektörü birbirine entegre edecek Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü kapsamında Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nın da (TTSO) yönetiminde yer aldığı İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Protokol Yürütme Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya TTSO Başkanı ve Protokol Yürütme Kurulu (PYK) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, Trabzon İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Bünyamin Akyüz, Ortahisar İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Süleyman Adıgüzel, TTSO Başkan Yardımcısı Tolga Avcı ve İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Lütfüye Kul katıldı.

Toplantıda meslek lisesinin bilinirliği, veli ve öğrenciler tarafından tercih cazibesinin artırılmasına yönelik yapılacak çalışmalar değerlendirildi.

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, meslek liselerinin özellikle Almanya ve Avusturya gibi ülkelerde istihdamın temel dayanağı olduğunu vurgulayarak, “İlk etapta mesleki eğitim veren okulların veliler ve öğrenciler için cazip hale getirilmesinin sağlanması gerekiyor. Amacımız öğrencilerin bu okullarda piyasanın gereklerine göre yetiştirilmesi, istihdama katılmaları veya girişimci olmalarıdır. Mesleki eğitim alırken öğrencileri aynı zamanda serbest piyasaya da hazırlayacağız” dedi.
Araklı’da Hasar Tespit Çalışmaları Masaya Yatırıldı

thi – Araklı’da Hasar Tespit Çalışmaları Masaya Yatırıldı

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Araklı’nın Çamlıktepe Mahallesi’nde oluşturulan Mobil Afet ve Acil Durum Koordinasyon Merkezi’nde, Vali İsmail Ustaoğlu başkanlığında gerçekleştirilen koordinasyon toplantısına katıldı.

Bölgede yaşanan doğal afet sonuçlarının masaya yatırıldığı toplantıda, ilgili kurum yetkilileriyle birlikte halen süren kayıp arama çalışmaları, zarar tespitine yönelik faaliyetler ve bölgede alınacak diğer tedbirler ele alındı.

AFAD başta olmak üzere, bölgede çalışma yürüten kurum yetkililerinin katılımcılara çalışmaları hakkında detaylı bilgilendirme yaptığı toplantının ardından, Vali Ustaoğlu, Başkan Zorluoğlu ve Araklı Kaymakamı Mehmet Nuri Çetin ile diğer yetkililer afet alanında incelemelerde bulundu.

Temasları sırasında karşılaştığı mahalle sakinlerine; geçmiş olsun dileklerini ve yaralarını sarmak adına üzerlerine düşeni yapma gayreti içerisinde olduklarını bildiren Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, sahada çalışmalarını sürdüren büyükşehir belediyesi ve TİSKİ personeliyle de bir araya gelerek son durum hakkında bilgi aldı.
İsimlerini altın harflerle yazdıracaklar

thi – Trabzon Ortahisar Belediyesi’nin Yaz Futbol Okulu’nun açılışında konuşan Başkan Ahmet Metin Genç, “Kurulduğumuz günden itibaren futbol şehri olan Trabzon’da geleceğe ismini altın harflerle yazdıracak futbolcuların ve sporcuların yetiştirilmesi için katkı sunuyoruz.” dedi.

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, her yıl geleneksel olarak düzenlenen Yaz Futbol Okulu’nun açılışını gerçekleştirdi.

“POZİTİF AYRIMCILIK YAPTIK”

Orthisar Belediyesi tarafından kurulan Ampute Futbol Takımı’nın Türkiye birinci ligine, İşitme Engelliler Futbol Takımı’nın ise Türkiye Süper Ligi’ne yükseldiğini dile getiren Genç, “Aramızda belediyemizin işitme engelliler spor kulübümüz onların kıymetli yöneticileri, futbolcuları var. Biliyorsunuz işitme engelliler takımımız birinci lige yükseldi. Yine Ortahisar Belediyemizin Ampute Futbol Takımımızın kıymetli oyuncuları var. Spor camiamızın çok kıymetli temsilcileri aramızda. Biz de kurulduğumuz günden itibaren futbol şehri olan Trabzon’da geleceğimize isimlerini altın harflerle yazdıracak futbolcuların ve sporcuların yetiştirilmesi için katkı sunuyoruz. Bugüne kadar bu konuda gayretli çalışmalar ürettik. Bir taraftan pozitif ayrımcılık gözetmek suretiyle engelli kardeşlerimizle beraber olduk ama çok da iyi dereceler yaptık. İşitme Engelliler Futbol takımımız şu anda Türkiye Süper Ligi’ne yükseldi. Onları da buradan tebrik ediyorum. Şu anda Ortahisar Belediyemizin Ampute Futbol Takımı da Türkiye 1. liginde mücadele ediyor. Onları da çok çok tebrik ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

“YAZ TATİLİ DOLU DOLU GEÇECEK”

Başkan Genç, çocukların yaz tatillerini sportif faaliyetlere geçirmesinin onların fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından çok önemli olduğunu söyledi. Genç,  “Şimdi okullar bitti. Karne sevinçlerini yaşadık. Şimdi hem eğleneceğiz, hem dinleneceğiz, hem de spor yapacağız. Ama kitap da okuyacağız, değil mi? Değerli mesai arkadaşlarımızla beraber bu işi geleneksel hale getirdik. Şu anda da geleneksel Yaz Futbol Okulumuzun açılışını yapıyoruz. Buradaki yavrularımızın hem fiziksel gelişimi hem de zihinsel gelişimi hem de tatillerini böyle dolu dolu geçirmesi adına güzel bir faaliyeti hayata geçirdik.” sözlerine yer verdi.

ALTYAPIDAN YETİŞEN FUTBOLCULARI ÖRNEK GÖSTERDİ

Konuşmasında Trabzonspor’da altyapıdan yetişen Abdülkadir, Yusuf, Uğurcan gibi gibi başarılı sporcuları öğrencilere örnek gösteren Başkan Genç, şu ifadelere yer verdi: “Ben buradaki yavrularımızı yetiştiren, onları geleceğe hazırlayan kıymetli anne ve babalara çok çok teşekkür ediyorum. Çünkü, biz aynı zamanda gelecek nesillerimizi yetiştiriyoruz. Yarını çok güçlü olan bir Türkiye olsun istiyoruz. Bu nedenle yavrularımızın fiziksel ve zihinsel gelişimine de katkı sağlıyoruz. İnşallah, aralarından Yusuf da, Abdülkadir de, Uğurcan da çıkar. Ben tekrar hayırlı olsun diyorum. Bu manada bu faaliyetleri müşterek yaptığımız Amatör Spor Kulüpleri Federasyonumuza, kıymetli merkez hakem kurulu temsilcimiz var. Spor olarak tabanda taban birlikteliğini Ortahisar Belediyemize sağlıyoruz. Bundan dolayı da çok mutluyum, onların bizim çalışmalarımıza verdiği katkılardan dolayı da çok müteşekkirim. Herkese çok bir kez daha çok teşekkür ediyorum.”
Trabzon’da medikal ve sağlık sektörüne Ürün Takip Sistemi anlatıldı

thi – Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantıda medikal sektörü ve sağlık sektörü temsilcilerine Ürün Takip Sistemi konusunda bilgi verildi.

TTSO’nun Medikal firmalarının oluşturduğu 18. Meslek Komitesi tarafından düzenlenen toplantıya TTSO Başkan Yardımcısı Tolga Avcı, Sağlık Bakanlığı Tıbbi Cihaz Kayıt ve Koordinasyon Dairesi Başkanı Aydın Kaplan, 18. Meslek Komitesi Meclis Üyesi Onur Sağır, bakanlık yetkilileri, kamu ve özel hastaneler ile medikal firmalarından temsilciler ve diğer ilgililer katıldı.

Sağlık Bakanlığı Tıbbi Cihaz Kayıt ve Koordinasyon Daire Başkanı Aydın Kaplan, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Ürün Takip Sistemi (ÜTS) konusunda bilgi verirken şunları söyledi:

“Ürün Takip Sistemi, ülkemizde üretilen veya yurt dışından ithal edilen tüm tıbbi cihazların ve kozmetik ürünlerin üretim bandından, satılıp kullanıldığı yere kadar takip edilebilmesini sağlar. Ürün Takip Sistemi vatandaş odaklı hizmetler sunan ve yüz binden fazla kullanıcılı bir e-devlet uygulamasıdır. Sistemin amacı, tıbbi cihazları ve kozmetik ürünleri kayıt altına almak, bu ürünleri izlemek için alta yapı oluşturmak, hasta güvenliği ve halk sağlığının korunmasına katkıda bulunmak, denetimlerin sağlıklı ve etkin yürütülmesini sağlamak, ürün kaynaklı tehlikelere karşı hızlı önlem alınmasını gerçekleştirmek, güvensiz ürünlerin hızlı bir şekilde piyasadan ve kullanımdan kaldırılmasını sağlamak olarak açıklanabilir.”

Toplantıda daha sonra Biyomedikal Mühendisi Pınar Kubaışık tarafından Ürün Takip Sistemi Eğitimi verildi. Eğitimin ardından Sağlık Bakanlığı ÜTS Geliştirme Birimi Sorumlusu Ömer Faruk Kuru, Biyomedikal Mühendisi Gönül Ercan ve İstatistikçi Semanur Demirci tarafından katılımcıların soruları yanıtlandı.

Toplantının son bölümünde TTSO Başkan Yardımcısı Tolga Avcı ve Meclis Üyesi Onur Sağır tarafından konuşmacılara günün anısına plaket takdim edildi.
Fındık İhraç Rekortmeni Listesinde Trabzon’da Faaliyet Gösteren 5 Firma Yer Aldı

thi – Türkiye İhracatçı Meclisi (TİM) tarafından açıklanan, Türkiye’nin ilk 1000 İhracatçısı 2018 listesinin fındık sektöründe Trabzon’da faaliyet gösteren 5 firma yer aldı.

TİM tarafından yapılan açıklamaya göre, fındık sektöründeki ihracat rekortmenleri listesi sıralamasında Ferrero yine ilk sırayı aldı. Listede Trabzon’da faaliyet gösteren firmalardan Özgün Gıda 5’inci,  Arslantürk Tarım Ürünleri 7’inci, Sabırlar Fındık 10’uncu, Cirav Gıda ise 12’inci sırada yer aldılar.

Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, Trabzon’un tarihten gelen bir ticaret merkezi olduğunu hatırlatarak, Türkiye’nin fındık ihracatındaki en büyük payın yıllardan beri Trabzonlu firmalara ait olduğunu vurgulayarak, “Fındık tek kuruş ithal girdisi olmadan Türkiye’ye net döviz kazandıran ilk sıradaki ürünümüzdür. Bu ürünü giderek artan oranda işleyip katma değer yaratarak ihraç ederken, istihdama da katkı sağlayan firmalarımıza teşekkürediyoruz. Ve daha çok üretip, daha çok ihraç ederek, ülkemize daha fazla döviz kazandırmanın çabası içinde olduğumuzun da bilinmesini istiyoruz”dedi.

Fındık ihraç rekortmeni Ferrero Fındık Genel Müdürü Bamsı Akın’da, hem işleyerek, hem de ihraç ederek dünyada Türk fındığının temsilcisi olduklarını ifade ederek; “Üretimden tüketim aşamasına kadar Türk fındığına değer katarak, yurt dışı satışa da aracılık etmek bizim için büyük mutluluktur” dedi.
TTSO’dan Araklı için taziye mesajı

thi – Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Trabzon’un Araklı ilçesine bağlı Çamlıktepe ve Güzelyurt Mahallelerinde meydana gelen sel felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için taziye mesajı yayınladı.

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, “Araklı ilçemizin Çamlıktepe ve Güzelyurt Mahallelerinde meydana gelen sel felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum. Kayıp vatandaşlarımızın da bir an önce bulunmasını temenni ediyoruz” dedi.

Başkan Hacısalihoğlu, arama – kurtarma çalışmalarına katılan ekiplere de kolaylıklar dilerken, hafta sonuna kadar devam etmesi öngörülen yağışlar nedeniyle vatandaşların dikkatli olması çağrısında bulundu.
Arabuluculuk sistemi, iş ve ticari davalarda zaman kaybını önlüyor

thi –  İşçi – işveren arasındaki davalar ve ticari uyuşmazlık davalarında arabuluculuk sisteminin kullanılmasının zaman kaybını önlediği vurgulandı.

TTSO İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi tarafından düzenlenen İş ve Ticari Davalarda Arabuluculuk konulu panel gerçekleştirildi. Panele Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkan Yardımcısı Mustafa Zihni Serdar, TTSO İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkan Yardımcısı Zühal Akyüzlü, kurul üyeleri, hukukçular, işadamları ve firma temsilcileri katıldı.

Zühal Akyüzlü’nün açılış konuşmasının ardından Avukat Hande Burma, arabuluculuk sistemi hakkında bilgi verdi. Burma, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren işçi – işveren uyuşmazlıklarında arabulucuya gitmenin dava açma şartı olduğunu, 19 Aralık 2019 tarihinden itibaren de ticari davalarda zorunlu arabuluculuk şartı geldiğini vurguladı. Burma, iş ve ticari davaların temyiz süreci de katıldığında çok uzun sürebildiğini, bu nedenle arabuluculuk sisteminin anlaşmazlığın bir an önce sonuçlanması için önemli olduğunu söyledi.

Panelde daha sonra söz alan Arabulucu Avukat Veysel Malkoç, işçi – işveren uyuşmazlıklarında arabuluculuk uygulamaları, kıdem, fazla mesai, tatil günleri ve yıllık izin konularında katılımcıları bilgilendirdi.

Arabulucu Avukat Kemal Keser ise ticari uyuşmazlıklarda arabuluculukla ilgili bilgiler verdi. Katılımcıların çeşitli konulardaki sorularını da yanıtlayan panelistlere, günün anısına plaket takdim edildi.
Kıbrıs Gazilerine Milli Mücadele Madalyası ve Beratı verildi!

thi – Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Valiliği Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile KKTC Trabzon Başkonsolosluğu işbirliğinde Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezinde düzenlenen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Mücadele Madalyası ve Beratı Tevcih Törenine katıldı.

Törende Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılan 150 gaziye madalya ve beratlarını vermek için bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadığını söyleyen Vali Ustaoğlu, “Türk silahlı kuvvetlerimiz bundan 45 yıl önce uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan haklarını kullanarak ‘Ayşe Tatile Çıktı’ parolası ile Kıbrıslı kardeşlerimizin canına kast eden bir teşebbüsü bertaraf etmek için adaya çıkarma gerçekleştirmişlerdir. Bu teşebbüs 37 bine aşkın çok kıymetli gazilerimiz ve binlerce şehidimiz ile engellenmiştir. Türk askerine emir verildiğinde imkânsız görünen tüm zorlukları imkânlı hale getirir. 20 Temmuz 1974 Yavru Vatan Kıbrıs’a gelen barış ve huzurun miladı ve aziz Türk milletinin yazamaya alışık olduğu kahramanlık öykülerinden bir tanesidir. Ne mutlu sizlere ki Kıbrıs Türk Halkının özgürlüğüne kavuşmasına, varoluş mücadelesinin dönüm noktasına, adaletin zulme karşı galibiyetine emek verdiniz ruh verdiniz. Bugün ülkemizin her köşesinde şanlı bayrağımız göklerde dalgalanıyorsa, binlerce yıldır hür ve bağımsız yaşıyorsak bunları aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimize borçluyuz” dedi. Konuşmaların ardından Kıbrıs Barış Harekâtına katılan gaziler ve eşlerine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Mücadele Madalyası ve Beratı, Vali Ustaoğlu ve il protokolü tarafından takdim edildi. Törene, Vali Ustaoğlu’nun yanı sıra Garnizon Komutan Vekili Albay Ahmet Burak Yürüten, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Karaoğlu, İl Jandarma Komutan Vekili J.Albay Arkın Eken, Sahil Güvenlik Doğu Karadeniz Grup Komutanı SG Albay Ali Münir Gümüşbaykal, İl Emniyet Müdürü Orhan Çevik, Ortahisar Kaymakamı Tolga Togan, Aile ve Çalışma Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ahmet Kurt, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Trabzon Başkonsolosu Zalihe Erden, gaziler ve aileleri katıldı.