“MEHMET AKİF’İ DUYALIM” ÖĞRENCİ PANELİ GERÇEKLEŞTİ

thi – İSTİKLÂL MARŞIMIZIN ŞAİRİ BÜYÜK TÜRK AYDINI MEHMET AKİF ERSOY ARAMIZDAN AYRILIŞININ 81. YILINDA UNUTULMADI

Karadeniz Teknik Üniversitesinde (KTÜ) İstiklâl Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un aramızdan ayrılışının 81. yıl dönümünde öğrenci paneli düzenlendi. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından Prof. Dr. Hikmet Öksüz Konferans Salonunda düzenlenen panelde Akif’in birçok yönü ele alındı. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ülkü Eliuz’un öncülüğünde gerçekleşen panel İstiklâl Marşı’nın iki kıtasının besteli, sekiz kıtasının ise Elif Aşçı tarafından okunmasıyla başladı. Panelde konuşan KTÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mevhibe Coşar, Mehmet Akif Ersoy’un Türk tarihi ve edebiyatındaki yerinden bahsederek panele katılan öğrencilere teşekkür etti.

GÜNÜN 24 SAATİNDE MİLLETİYLE BERABERDİ

Selin Sadiye Akça’nın başkanlığını yaptığı panelde Dilek Al tarafından günün önemi, Betül Akbayır tarafından Mehmet Akif Ersoy’un edebî kişiliği ve Beyza Çavdaroğlu tarafından Safahat’ın bölümleri ele alındı. “Mehmet Akif Ersoy’un Türklük Düşüncesi” üzerine konuşan Onur Büyük “Mehmet Akif’in bütün hayatı Türk milletiyle bütünleşmiş bir hayattır. Mehmet Akif, günün yirmi dört saatinde de milletiyle beraber olabilen, onun meselelerini kendi meselesi hâline getiren yeri doldurulması imkânsız büyük bir vatanperverdi.” dedi.

AKILCI DİNİN GERÇEK İSLÂM OLDUĞUNU SAVUNUR

Panelde “Mehmet Akif Ersoy’un İslâm Düşüncesi”ni ele alan Berkant Parlak “Mehmet Akif inandığı dinin bulunduğu durumu bir türlü kabullenemez, tarihe yön vermiş bir geçmişin özlemini çeker, inanç gerekliklerinin yerine getirilmeyişinden üzüntü duyar. İbn-i Teymiye’nin ‘uydurulan ve indirilen din’ ayrımında ‘indirilen din’in tarafında olan Akif; Maturidî gibi Allah’ın varlığının akılla bilinebileceğini,  Farabî gibi akılla dinin buluşturulması gerektiğini düşünür. Mehmet Akif hurafelerden arınmış, akılcı dinin gerçek İslâm olduğunu savunur. Toplumdaki özellikle din eksenli sorunların üzerine yoğunlaşır ve bunları tenkit ederek doğruya sevk etmeye çalışır. Batı’nın ilim noktasında takip edilmesi gerektiğini ifade eder ve İslâm Birliği düşüncesinin hayata geçmesi durumunda Müslümanların daha güçlü olacağını dile getirir.” dedi

MEHMET AKİF MİLLETİNE AYNA OLMUŞTUR

Panelde “Mehmet Akif Ersoy’un Şiirlerinin Genel Karakteristiği” üzerine konuşan Umut Anıl ise “Mehmet Akif gördüğünü yazmış ve ayna olmuştur milletine. Aksaklıkları gösteren ve haksızlıkları haykıran bir ayna. İçerisinde bulunduğu zaman diliminin siyasi, sosyal ve toplumsal konularını şiirlerinde işleyen; yalnız geçmişin değil, bugünün ve aynı zamanda yarının şairidir. Devletin ve milletin o en zor dönemlerinde mısralarıyla dayanma gücü ve cesaret aşılamıştır. Bir milleti şaha kaldırmıştır.” dedi. Panelin sonunda kısa bir konuşma yapan KTÜ Türk Dili ve Edebiyatı Başkanı Prof. Dr. Asiye Mevhibe Coşar panelistlere katılım belgelerini, Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ülkü Eliuz da hediyelerini verdi. Etkinlik toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu.
Trabzonlu işadamlarının sorun ve talepleri bakanlığa iletildi

thi – Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, üyelerden gelen taleplerin bakanlığa iletilmesi konusunda önemli ve hızlı çalışmalar yürütüldüğünü belirterek, “Ankara’da Gümrük ve Ticaret Bakanımız Bülent Tüfenkci’nin de yer aldığı toplantıda medikal, nakliye, taşeron firmalar, araç kiralama, döviz büroları, perakende, turizm ve akaryakıt sektöründeki firmalarımızın sorunlarını dile getirdik” dedi.

EN DİNAMİKLER LİSTESİNDE TRABZON’DAN İKİ FİRMA

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Aralık ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (Türkonfed) ile Londra Borsası tarafından düzenlenen Türkiye’nin En Dinamik Firmaları seçiminde 169 firma arasına Trabzon’dan 2 firmanın girdiğini belirterek, “Firmaların 3 yıllık geriye dönük performansları doğrultusunda yürütülen bir çalışmada listeye giren iki firmamız Arslantürk ve Özgün Gıda oldu. Firmalarımızın sahiplerini, ortaklarını ve tüm çalışanlarını kutluyorum” dedi.

“ÜYELERİMİZİN SORUNLARI BAKAN TÜFENKCİ’YE İLETİLDİ”

Başkan M. Suat Hacısalihoğlu, üyelerden gelen sorunların bakanlıklara iletilmesi konusunda önemli ve hızlı çalışmalar yürütüldüğünü belirterek, “Odalarımızdan gelen sorunların çözülmesi konusunda geçtiğimiz hafta Ankara’da Gümrük ve Ticaret Bakanımızın katıldığı geniş kapsamlı toplantı yapıldı. Odalardan çeşitli dönemlerde yazılı olarak iletilen sorunlar TOBB tarafından birleştirilerek bakanlığa iletiliyor. Bu konuda 50’nin üzerinde talepte bulunuldu. Üyelerimizden bize gelen talepler de bakanlığa iletildi” dedi.

Başkan Hacısalihoğlu, bakanlığa iletilen talepler konusunda ise şunları söyledi:

“Medikalcilerden bir talep vardı. Medikalcilerin yıllardan beri olan sorunları ödemelerinin geç yapılması. Bizim talebimiz, özellikle hiç olmazsa şimdilik kamuya olan ödemelerinin mahsuplaşma yoluyla karşılanması ve en kısa zamanda ödemelerinin normal seyrine döndürülmesiydi. Bakanın da görüşü ilk etapta kamu borçlarının mahsubu yönünde. Umarız ki en kısa zamanda bu sorun halledilebilir. Nakliyecilerimizin gümrük kapılarının 24 saat esasına göre çalışması talepleri vardı. Özellikle Çıldır ve o bölgedeki kapılarımızdaki sorunları gündeme getirdik. Bakanımız çözümü konusunda gerekli çalışmayı yapacaklarını ilettiler. Çeklerle ilgili hiçbirimizin bilmediği bir konu gündeme geldi. Firmalar çekleri kullanıyorlar. Hamiden hamiye veriliyor. Sonuçta çek ödenmeyince mahkemeler aradakileri kabul etmeyip ilk hamiye gidiyor. Burada ilk çeki veren zor durumda kalıyor. Bu konuda bir yanlışlık olduğunu belirten bakanımız konuyu Adalet Bakanına götüreceğini ve çözeceğini belirtti. 2018 yılı içinde piyasanın rahatlatılması amacıyla faiz desteği talebi oldu. Bu faiz desteği konusunda da Ekonomi Bakanıyla görüşüp çalışmaların yapılacağı belirtildi. Taşeron firmalarımızla ilgili konular gündemdeydi. 20 bin civarında taşeron firmanın mağduriyeti söz konusu. Bu konuda da bakana geniş bir sunum yapıldı. Bu firmaların en azından makine teçhizatının alınması veya kiralık olarak kullanılması ve buna benzer kamudan alacaklarının karşılanması konusunda talepler oldu. Taşeron konusu işçiler lehine çözülürken işveren yönünden bazı sıkıntılar olduğunu hepimiz biliyoruz. Adres değişikliklerinden kanunen harç alınması zorunluluğu var. Bu nedenle adres değişiklikleri işlenmeden farklı adreslere giden firmalarımızla tebligat yönünden bazı sorunlar yaşanmaya başlandı. Adres değişikliğinin harçlardan muaf tutulması konusunda da talepler geldi. Döviz bürolarıyla ilgili bazı mağduriyetler olduğu iletildi. A tipi – B tipi döviz bürolarının eski kazanılmış haklarının kaybedilmemesi konusunda talepler oldu. Özellikle yurtdışı kaynaklı A tipi döviz bürolarının Türkiye’de piyasayı ele geçirmeleri konusunda sektör temsilcileri bakanı uyardı. Bu konuda düzenleme yapılması istendi. Araç kiralama sektöründe özellikle turizm sezonunda sorunlar devam etmekte. Hiçbir kanuni kaydı olmayan araçların kayıt dışı şekilde turizme hizmet vermesi, üyelerimizi zor durumda bırakıyordu. Bu konuda kanun olmasına rağmen denetim yapılmadı bugüne kadar. Denetimin yapılması konusunda valiliklerle gerekli yazışmanın yapılması gündeme geldi. Perakende konusunda yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmesi konusunda talep vardı. Bu da kayıtlara geçti. Yaylalardaki imar sorunu bakanlığa iletildi. İmar düzenlemesi olmadığından turizm yatırımları yapılamıyor ve kaçak duruma düşüyor. Yaylalarda turizm yatırımı yapılması konusunda talepler söz konusu. Akaryakıt istasyonlarımızı yakından ilgilendiren tehlikeli atık danışmanlığı gündemdeydi. Maliyetleri yükselten bu konunun en azından ertelenmesi konusu bakana iletildi.
Hedefimiz Trabzon’u dünyanın sayılı kentlerinden biri yapmaktır

thi – Belediye çalışanları ile bir araya gelen Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, “Yaptığımız çalışmalarla Trabzon’umuzu ismine layık hale getirdik. Şimdi inşallah dünyanın sayılı şehirlerinden biri olması için çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Büyükşehir Belediyesinin Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi, Yazı İşleri ve Kararlar Dairesi ile Hukuk Müşavirliğinin çalışanları ve aileleriyle sabah kahvaltısında bir araya geldi. Olimpiyat (EYOF) Parkında gerçekleşen buluşmada mesai arkadaşları ile hasbihal olan Gümrükçüoğlu, Trabzon’a hep birlikte hizmet etmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

BİR OLURSAK KAZANIRIZ

Büyükşehir Belediyesinde aile ortamında çalışmalarını sürdürdüklerine dikkat çeken Başkan Gümrükçüoğlu, “Ülke olarak, millet olarak birlik ve beraberliğimizi en üst düzeyde muhafaza etmek durumundayız. Ülkemizin son 15 yılda yakaladığı kalkınma ivmesinden rahatsız olanlar; içimizdeki hainlerle, darbelerle, finans oyunları ile ülkemizin güçlenmesinin önüne geçemeyenler her dönemde olduğu gibi, birlik ve beraberliğimizi bozmak için yoğun şekilde çaba sarf etmektedirler. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde son 15 yıldır şer odakları ile olan tüm mücadeleleri biz kazandık. Altını çizerek ifade etmek istiyorum ki, bizler birlik ve beraberliğimizi en üst düzeyde muhafaza ettiğimiz sürece bundan sonrada kazanan biz olacağız” diye konuştu.

AYRIMCILIĞA ASLA MÜSAMAHA GÖSTERMEM

Bu konuda Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına toplumda önemli görevler düştüğünü belirten Gümrükçüoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bizler halka hizmet ederek Hakk’ın (c.c.) rızasını kazanmak gayretinde olan insanlar olarak, toplumumuzda birlik ve beraberliğin arttırılarak sürdürülmesi için birinci derecede vazifeliyiz. İnsanlarımız hangi siyasi görüşe, hangi etnik kökene ait olursa olsun baş tacımızdır. Hizmette, sosyal ilişkilerde bir ayrım yapmamız asla söz konusu değildir. Bu konuda bundan öncesinde müsamaha göstermediğim gibi bundan sonra da müsamaha göstermem söz konusu değildir. İşimizde olduğu gibi aile hayatımızda, sosyal yaşantımızda bu kurallara harfiyen riayet ederek Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Milletinin birlik ve beraberliğine, bölünmez bütünlüğüne her an katkı koymakla görevliyiz. Bu bizim yurttaşlık vazifemizdir. Bu açıdan tüm çalışan arkadaşlarımın hassas olduğunu bilmenin mutluluğu içindeyim.”

İNSANLARIMIZIN TÜMÜNE HİZMETLE VAZİFELİYİZ

Değerlendirmelerinde Trabzon’da gerçekleştirdikleri yatırımlara da dikkat çeken Gümrükçüoğlu sözlerini şu şekilde tamamladı: “Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimizin en büyük kamu kurumuyuz. Trabzon’un her noktasına, insanlarımızın tümüne hizmetle vazifeliyiz. Ben mesai mefhumu gözetmeden çalışıyorum. Sabah erkenden işime başlıyorum gece geç saatlere kadar görevime devam ediyorum. Hepinizde böylesiniz. Bizler hep birlikte böyle gayretli olmasak şehrimizde bu denli önemli işlere imza atamazdık. Kentsel dönüşümlerden altyapıya, üst yapıdan imar çalışmalarına, yeşil alanlardan yol çalışmalarına kadar her alanda neler yaptığımız ortadadır. Bunları yaparken reklama da kaçmıyoruz. Sessiz sedasız işimizi yapıyoruz. Sahil Dolgu (Gülcemal) Projesini, Trabzon Botanik’i, Tam Otomatik Katkı Otoparkı, Karagöz Meydanını, yeni okul ve öğretmenevini önümüzdeki birkaç yıl içinde Belediyemiz bütçesinden tamamlanmış yatırımlarımız arasına ekleyerek şehrimize kazandıracağız. Bu şekilde sürdürdüğümüz, planladığımız daha çok sayıda projemiz var. Yaptığımız çalışmalarla Trabzon’umuzu ismine layık hale getirdik. Şimdi inşallah dünyanın sayılı şehirlerinden biri olması için çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

Büyükşehir Belediyesi personel buluşmasında Başkan Gümrükçüoğlu’nun yanı sıra AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi, Büyükşehir Belediye Meclisi I. Başkan Vekili Seyfullah Kınalı, Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Muhammed Said Gürsoy, Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Akkaya, daire başkanları, birim amirleri ve çalışanlar hazır bulundu
İSTİHDAM SEFERBERLİĞİNE DESTEK

thi – Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, 7 Şubat 2017’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda başlatılan İstihdam Seferberliği’nin “Üreten ve İstihdam Sağlayan Türkiye” sloganı ile sürdürülmesine herkesin destek vermesi gerektiğini söyledi.

Eyyüp Ergan, “Sayın Cumhurbaşkanımız 14 Aralık 2017’de istihdam seferberliğine katkı yapanlara teşekkür ederken, bir adım daha ileriye giderek iş dünyası için teşvikleri arttırmıştır” diyerek şunları söyledi:

“İlk seferberliğin ne kadar etkili olduğu, hem Türkiye’nin büyüme hızı, hem de yaratılan istihdam rakamları ile ortadadır. Bu hızı ve istihdamı arttırarak sürdürmeliyiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın 2018 yılına ilişkin iş dünyasına yönelik istihdam teşviklerini bizatihi kendisi ilan ederek her kesimden herkese gereken mesajları göndermiştir. Şimdi bizlere düşen görev bu teşviklerden yararlanarak özellikle üreten, ihraç eden ve böylelikle de hem kalkınan, hem de istihdam sağlayarak iş, aş yaratmaktır.”

İstihdam Teşvikleri

 • Tüm sektörlerde ilave olarak istihdam edilen kişilerin, SGK primleri ve vergileri 1 yıl boyunca devlet tarafından karşılanacak. (Asgari ücret üzerinden, 2017 yılı için aylık 773 TL. 2018’deki asgari ücrete göre yeni teşvik tutarı daha sonra ortaya çıkacak)
 • İmalat sanayi ve bilişim sektöründe ilave istihdam edilen kişilerin SGK primleri ve vergileri 1 yıl boyunca devlet tarafından karşılanacak. (Prime esas kazanç üzerinden, 2017 yılı için aylık en fazla 1.778 TL. 2018’deki yeni teşvik tutarı daha sonra ortaya çıkacak)
 • 18-25 yaş arasındaki gençlerin, kadınların ve engellilerin teşvikten yararlanma süresi 18 ay (1,5 yıl) olacak.
 • Yeni açıklanan istihdam teşviki 31.12.2020’ye kadar uygulanacaktır.
 • Yararlanma şartı: İlave olarak istihdam edilecekler, teşviklerden yararlanabilmeleri için işe giriş tarihinden önceki 3 ayda toplam 10 günden fazla çalışmamış olmalıdır.
 • 1-3 çalışanı olan imalat sanayi işyerleri, ilave olarak istihdam edecekleri 18-25 yaş arasındaki gençlerin; ücret, SGK primleri ve vergileri, 1 yıl boyunca 1 ay işveren tarafından, 1 ay devlet tarafından ödenecek. (İlave istihdam edilen kişi 1 yıl çalışacak, işveren 6 ay ücret, SGK primi ve vergi ödeyecek)

İşbaşı Eğitim Programları

 • Bilişim, Enerji ve İmalat Sanayi sektörlerinde İşbaşı Eğitim Programları 3 aydan 6 aya çıktı.
 • Diğer sektörlerde 3 ay olarak uygulanmaya devam edecek.
 • Programa katılanların günlük 54 TL cep harçlıkları, genel sağlık sigortası ve iş kazası ve meslek hastalığı primleri devlet tarafından karşılanacak.
 • İmalat Sanayi sektöründeki İşbaşı Eğitim Programına katılan, 2-5 yaş arası çocuğu olan kadınlara; İşbaşı Eğitim Programı sürecince ayrıca aylık 400 TL bakım desteği ödenecek.
 • Siber Güvenlik, Yenilenebilir Enerji, Bulut Bilişim ve Kodlama gibi geleceğin mesleklerinde düzenlenecek İşbaşı Eğitim Programları, 18-29 yaş arası gençler için 9 ay sürecek. Günlük 75 TL cep harçlıkları, genel sağlık sigortası ve iş kazası ve meslek hastalığı primleri devlet tarafından karşılanacak.

Mesleki Eğitim

 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, “Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Projesi (MEGİP) kapsamında İmalat Sanayi sektörüne yönelik mesleki eğitim kursları düzenleyecek. Teorik ve pratik eğitim 8 aya kadar sürebilecek. Mesleki Eğitim kurslarına katılanların günlük 54 TL cep harçlıkları, genel sağlık sigortası ve iş kazası ve meslek hastalığı primleri devlet tarafından karşılanacak.
 • Özellikle temininde güçlük çekilen mesleklerde ve nitelikli işgücü gerektiren sektörlerdeki mesleklerde gençlerin, akredite edilmiş mesleki eğitim kurumlarında kendilerine uygun zaman ve şartlarda mesleki eğitim almaları sağlanacak. Bu kapsamda gençlere alacakları eğitimde kullanabilecekleri kupon verilecek. Mesleki Eğitim Kurumlarından belirli oranlarda istihdam taahhüdü istenecektir.

Gençlere Yönelik Teşvikler

 • 18-25 yaş arası kısmı zamanlı çalışan öğrencilerin yetim aylıkları kesilmeyecek.
 • Yeşil pasaporta sahip olan gençlerin kayıtlı çalışmaya başladıklarında yeşil pasaportları artık iptal edilmeyecek.

Engellilere Yönelik Teşvikler

 • En az %40 engelli raporuna sahip olanlar, iş kuracağı alanda girişimcilik eğitimi sertifikasına sahipse ve kendi işini kurmak isterse İŞKUR tarafından verilen hibe desteği 36 bin TL’den 50 bin TL’ye yükseliyor.Turizm değerlendirme toplantısı yapıldı

thi – Trabzon’da turizm çalışmalarının değerlendirildiği toplantı, Trabzon Valisi Yücel Yavuz başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıya Vali Yavuz’un yanı sıra, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Trabzon Turizm İl Müdürü Ali Ayvazoğlu, DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman, TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Suat Gürkök, TTSO Yönetim Kurulu Üyesi Özcan İlarslan ve diğer ilgililer katıldı.

Toplantıda, 25 – 28 Ocak 2018 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek olan 22. Emitt Fuarı’nda Trabzon’un tanıtımıyla ilgili koordinasyonun sağlanması için yapılacak çalışmalar görüşüldü. Ayrıca 2017 turizm sezonunun değerlendirildiği toplantıda, 2018 yılında yapılması planlanan çalışmalar, yeni destinasyon ve ülke hedefleri konusunda görüş alışverişinde bulunuldu
2017 Yılı Turizm Toplantısı Vali Yücel Yavuz’un Başkanlığında Yapıldı

thi – Bir otelde düzenlenen toplantıya, Trabzon Valisi Yücel Yavuz’un yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ortahisar Kaymakamı Numan Hatipoğlu,  Kültür ve Turizm İl Müdürü Ali Ayvazoğlu, TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu, TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Suat Gürkök, DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman ve ilgili sektör temsilcileri katıldı.

2017 yılında turizm alanında yapılan çalışmalarının ele alındığı toplantıda Vali Yavuz, “Turizm ilimiz, bölgemiz ve ülkemizin ekonomisi için önemli sektördür. Turizmi daha da geliştirmek için herkes üzerine düşeni yapmanın gayretindedir. Gerek yerel yönetimler, gerek sivil toplum örgütleri ve turizmle ilgili tüm işletmelerimiz bu konuda daha duyarlı olmalıdır” dedi.

Toplantıda turizm alanında yapılan çalışmalarla ilgili bir sunum yapıldı.
Hizmet çıtasını en yükseğe çıkardık

thi – Hizmet çıtasını en yükseğe çıkardık

Büyükşehir Belediyesinin idari personelleriyle 2017 yılını değerlendiren Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, 2017’nin Büyükşehir Belediyesi çalışmaları açısından son derece verimli bir yıl olduğunu ifade ederken, “Şehrimizde hizmet çıtasını en yükseğe çıkardık. 2018 yılında mutlaka çıtayı daha da yükseklere çıkartacağız” dedi.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi 2017 yılı değerlendirme toplantısı bugün gerçekleştirildi. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda Büyükşehir Belediyesinin idari personelleri katıldı.

Toplantıda Büyükşehir Belediyesinin 2017 yılı çalışmaları masaya yatırılarak değerlendirmeye tabi tutulurken 2018 yılında, bir önceki yıla göre daha da verimli çalışmalara imza atmak için izlenmesi gereken yol haritası üzerinde fikir alışverişinde bulunuldu. Toplantının ardından değerlendirmelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu, 2017 yılının Büyükşehir Belediyesinin çalışmaları açısından son derece verimli bir yıl olduğunu ifade ederken, 2018 yılında mutlaka çıtayı daha da yükseklere çıkartmak durumda olduklarını kaydetti.

Trabzon’da hizmet çıtasını en yükseğe çıkarttıklarını kaydeden Başkan Gümrükçüoğlu değerlendirmelerinde özetle şunları söyledi: “Her yılımızın bir önceki yıldan çok daha verimli olduğunu görüyoruz. 2017 yılında Büyükşehir Belediyesi olarak altyapıdan üst yapıya, rutin belediyecilik çalışmalarından dev projelere kadar her alanda önemli çalışmalara imza attık. 2018 yılında daha fazla çalışmak, çok güzel işler yapmak durumundayız. Biz buna mecburuz. Ben çalışırken asla mesai menfumu gözetmiyorum ve benim olduğum yerde kimsede mesai menfumu gözetmeyecek. Belediyecilik mesai menfumu gözetmeden halkın emrinde olmaktır. 2018 yılında yapacağımız çalışmalarla şehrimizin bir dünya kenti olması yolunda önemli merhaleler kat edeceğimize yürekten inanıyorum. Hepimizin vazifesidir bu. 2017 yılında gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda büyük emek sarf eden tüm mesai arkadaşlarıma, işçi kardeşlerime özellikle teşekkür ediyorum. 2018 yılının ülkemize ve dünyamıza huzur getirmesini, tüm mazlum milletlerin bu yıl içinde huzura ve refaha kavuşmasını Cenab-ı Allah’tan (c.c.) niyaz ediyorum.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu’nun başkanlığında icra edilen toplantıda Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Davut Çakır, TİSKİ Genel Müdürü Recep Köksal, genel sekreter ve genel müdür yardımcıları, daire başkanları, şube müdürleri ve birim amirleri hazır bulundu.
Denetimli Serbestlik

thi – Trabzon Valiliği, Cumhuriyet Başsavcılığı ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi arasında Denetimli Serbestlik Protokolü imzalandı

Trabzon Valiliği,Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi arasında belirli suçlardan hüküm giyenlerin cezalarını kamu hizmeti yaparak tamamlamalarına yönelik “Denetimli Serbestlik Protokolü” imzalandı.

Denetimli Serbestlik sistemi ile ilgili açıklamalarda bulunan Vali Yücel Yavuz” Denetimli serbestlik mekanizması Türk idari yapısı ile adli yapı arasında hukuk literatürümüzde yer alan bir sistem. Verilen karar gereği yine mahkemelerimizin vereceği hüküm çerçevesinde bu yükümlülüklerini denetimli serbestlik  dediğimiz sistem bünyesinde kurumlarda bilfiil  çalışmak suretiyle yerine getirmeyi öngörüyor. Bununla ilgili prosedürler, şartlar mevzuatta yer almış durumda.  Bu sistem karşılıklı protokol çerçevesinde yerine getiriliyor. Trabzon özelinde Cumhuriyet Başsavcılığımız, Valiliğimiz ve Büyükşehir Beldiyemizin de arasında imzalayacağımız bu protokol çerçevesinde bu sistem yürütülmekte olan bir uygulamadır. Dolayısıyla protokole bağladığımızda hem kamu kurum ve kuruluşlarımız hem adliye teşkilatımız, hem de başsavcılığımız açısından  belirli yükümlülükler belirlenerek daha sistemli bir çalışma olacaktır. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. “şeklinde konuştu.

Denetimli serbestlik sisteminin uygulamasında toplumun geniş kesimlerinin desteğine ihtiyaç duyduklarını ifade eden Cumhuriyet Başsavcısı Mithat Kutanoğlu “Valiliğimizin, Büyükşehir Belediyemizin desteğiyle bugün yaptığımız bu çalışma bu desteğin somut bir yansıması olarak karşımıza çıkıyor. Toplumda denetimli serbestlikle ilgili sanki affedilmiş gibi bir yaklaşım, düşünce var. Ama bu böyle değil. Bir hükümlünün infaz maliyeti devlete 900 -1000 lira arasında. Biz denetimli serbestlikle ilgili kurumlarımıza, toplumumuza artı katkı ve artıdeğer yaratmaya çalışıyoruz. Okullarımızın,hastanelerimizin ve camilerimizin boyanması ve temizlenmesi hükümlülerimiz sayesindedir. Alternatif infaz sistemiyle devletimizin harcadığı infaz maliyetinden kurtularak toplumsal  bir dönüşüm sağlıyoruz. Toplumun kamu düzenini bozan birey, topluma katkı sunmak suretiyle bozduğu kamu düzenini telafi etmiş oluyor. Bu sistemle hükümlü bir şey üreterek kendini değerli hissediyor. Onu biz topluma kazandırıyoruz. Sonraki süreçlerde önce ailesine sonra çevresine ve milletine zarar vermeyecek bir hale dönüştürüyoruz. Meslek kazandırmak suretiyle kendisi ve ailesi için yararlı bir birey olması noktasında onu desteklemeye çalışıyoruz. Bu işbirliğiyle bizde bunun önünü açmış oluyoruz. Bu sistemle 155 hükümlü değişik kurumlarımız da çalışmaktadır. Destek dolayısıyla sayın Valimize ve Büyükşehir Belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. “ dedi.

Cumhuriyet Başsavcısı Kutanoğlu,  Trabzon’un  uzlaşma konusunda başarı oranının  yüzde 66,17  düzeyinde olduğunu belirterek “Türkiye açısından çok iyi bir oran. Bu kentin insanının uzlaşıya ve barışa açık olduğunu göstermektedir.” dedi

Sosyal barışın sağlanması  bakımından denetimli serbestlik sisteminin önemine vurgu yapan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı ise “Toplum birlikteliğini temin edecek bu programın Trabzon’umuzda uygulanması şehrimiz adına çok büyük bir katkı sağlayacaktır. Denetimli Serbestlik çalışmasıyla sosyal barışın sağlanması ve kültür birlikteliğinin oluşması, hükümlülerin hem kamuya hem de kendilerine faydalı olması ve onların topluma kazandırılması konusunda örnek bir şehir olacağımızı düşünüyorum. “diye konuştu.
Siyonizm amacına asla ulaşamayacak

thi – Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, siyonizmin Kudüs’ten İslam inancını kazımak çabasında olduğunu ancak bunu asla başaramayacaklarını kaydetti.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Siyonistler ve Evangelistler Kıskacındaki Kudüs-ü Şerif” konulu konferansta Erzincan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Alcı Trabzonlulara Kudüs’ü anlattı. Konferansın başlangıcında katılımcılara seslenen Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Birleşmiş Milletler’de (BM) alınan Kudüs kararının ‘güçlünün değil haklının’ kazanacağı bir dünyaya doğru yol alındığının göstergesi olduğunu söyledi.

AMACIMIZ KUDÜS’Ü YENİDEN BARIŞ ŞEHRİ YAPMAKTIR

Başkan Gümrükçüoğlu özetle şunları söyledi: “Kudüs kelime anlamı ile barışın şehri demektir. Bir maziye gidecek olursak Selahaddin Eyyübi Hazretleri Kudüs’ü kuşattığında çok kan dökülmesi diye oradaki şövalyelerin liderlerine güvenli geçiş garantisi vermiş. O şövalyede, “Biz burayı aldığımızda söz vermemize rağmen Müslümanları kılıçtan geçirdik. Sizin bizi kılıçtan geçirmeyeceğinizi kim garanti edebilir” diye sorduğunda Selahattin Eyyübi Hazretlerinin cevabı ‘ben Müslüman’ım’ olmuş. Barışın şehri Kudüs Müslümanların bu anlayışı ile her dini inanışa hürriyet tanımış. İşte bizim amacımız, böyle bir barış şehrinde Müslümanların Allah’a sorumluluk bilinciyle yapacakları idarede o şehri tekrar dünya barışını ve inançların hürriyetinin yaşandığı bir şehir haline getirmek.

SİYONİZMİN AMACI KUDÜS’TEN İSLAMİ KAZIMAK

Maalesef bugün siyonizmin asıl yapmak istediği dehlizlerle, plan ve programlarla İslam inancını oradan kazımaktır. 3 yaşındaki çocukları, Müslüman kadınları öldürerek bunu yapmaya çalışıyorlar. Ama bugün Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, ceddimizin yaptığı gibi, Selahattin Eyyübi Hazretleri’nin, II. Abdülhamid Han’ın yaptığı gibi Allah-u Teâlâ’nın (c.c.) mübarek kıldığı topraklara sahip çıkmaktadır. Bu irade var olduğu sürece siyonizm amacına asla ulaşamayacak ve Kudüs elbette Müslümanların idaresinde yeniden barış şehri olacaktır.

CUMHURBAŞKANIMIZ DÜNYANIN SESİ OLMUŞTUR

Sayın Cumhurbaşkanımız BM’de, Kudüs’ü İsrail’in başşehri ilan etmeye çalışan ABD karşısında dünyanın sesi olmuştur. Ve hepimizin bildiği gibi BM Genel Kurulunda yapılan oylamada 128 tane BM’ye üye ülkenin Kudüs’ün İsrail’in başşehri olarak ABD tarafından kabul edilmesinin geçersiz olduğunu ilan etmiştir. Bu durum, ‘güçlünün değil haklının dediğinin olacağı’ dünyaya yürüdüğümüzü göstermektedir.”
Asansör sektörünün sorunları TTSO’da konuşuldu

thi – Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda (TTSO) yapılan toplantıda asansör sektörü temsilcileriyle sorunlar ve çözüm önerileri üzerine görüş alışverişinde bulunuldu.

Toplantıya TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Şaban Bülbül, Genel Sekreter Hakan Gürhan ve asansör sektörü temsilcileri katıldı. Başkan M. Suat Hacısalihoğlu, sektörle ilgili olarak geleceği düşünerek doğru adımlar atılması gerektiğini, bu yönde yapılacak güç birliğinin herkese faydası olacağını söyledi.  Hacısalihoğlu, sektör temsilcilerinin asansör yönetmeliği taslağıyla ilgili alınacak görüş ve önerilerinin TOBB kanalıyla bakanlığa iletileceğini de vurguladı. Toplantıda daha sonra asansörcüler, sorunları ve çözüm önerileriyle ilgili fikirlerini açıkladı.